خبرنگار آمریکایی: حمله جمهوریخواهان به ترامپ شدت می گیرد

خبرنگار نشریه «نشنال اینترست» در گزارشی نوشت: «دونالد ترامپ» احتمالا قصد داشت با اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه، نگاه جمهوریخواهان به موضوع استیضاح را تغییر دهد، اما جمهوریخواهان با این تصمیم اهرم تازه‌ای برای ضربه زدن به او دارند.

پرسش: «هانتر دیرنسیس» در این گزارش که با عنوان «آیا حرکت ترامپ در سوریه، سبب عقب نشینی جمهوریخواهان از استیضاح می شود؟» منتر کرده، افزود: خبر ناگهانی دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به سربازان این کشور برای خروج از شمال سوریه، چراغ سبزی به ادامه تاخت و تاز دولت ترکیه علیه مناطق کردنشین سوریه بود و به طور موقت تب و تاب استیضاح در واشنگتن دی سی را فرونشاند. اما اکنون، به نظر می رسد جمهوریخواهان نیز از این تصمیم ترامپ، به عنوان اهرمی برای حمله به وی استفاده می کنند.

"میچ مکانل" رهبر اکثریت سنا در بیانیه ای در این خصوص گفت: عقب نشینی شدید نیروهای آمریکایی از سوریه فقط به نفع روسیه، ایران و رژیم اسد است و این خطر یارکشی داعش و سایر گروه های تروریستی را افزایش می دهد.

باید تاکید کرد مک کانل نخستین کسی است که می تواند در پی استیضاح ترامپ، جلوی افول حزب جمهوریخواه را بگیرد و تاکنون هیچ بیمی از اعتراض نسبت به سیاست خارجی ترامپ به دل راه نداده است.

این موضوع در مورد سناتور "لیندسی گراهام" هم صدق می کند که از زمان آغاز بحث بر سر استیضاح ترامپ، از مدافعان رئیس جمهوری بوده است.

گراهام روز گذشته در توییتی نوشت: مهم نیست که رئیس جمهوری ترامپ درمورد تصمیم خود چه می گوید، این دقیقا همان کاری است که رئیس جمهوری اوباما در عراق انجام داد؛ اقدامی که پیامدهای بسیار فاجعه بارتری از حضور در جنگ برای امنیت ملی ما به همراه داشت.

اما سووال اینجاست که آیا این حرکت ترامپ ضربه نهایی را به سیاست خارجی وی می زند و او را با شکست روبرو می کند و اینکه سناتورهای پیشرو ترجیح می دهند حزب خود را بدون شخصی مانند ترامپ داشته باشند؟  

در این میان، دموکرات های مجلس نمایندگان سعی کرده اند با جلسات برنامه ریزی شده خود رو به جلو حرکت کنند.

"گوردون ساندلند" سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا قرار بود روز سه شنبه شهادت دهد، اما ساعاتی پیش از ارائه استشهادنامه، حضور وی از سوی کاخ سفید منع شد.  

ترامپ صبح روز گذشته در توئیتی نوشت: من دوست دارم سفیر ساندلند که یک مرد واقعا خوب و یک آمریکایی بزرگ است را برای شهادت بفرستم، اما متأسفانه او قرار بود در یک دادگاه کاملا نمایشی شهادت دهد؛ دادگاهی که در آن حقوق جمهوریخواهان کنار زده شده و حقایق واقعی برای عموم روشن نیست.

"آدام شیف" نماینده جمهوریخواه و رئیس انجمن اطلاعاتی مجلس نمایندگان که رهبری استیضاح را به عهده گرفته، امروز گفت که ساندلند یک وسیله شخصی دارد که شامل متون و ایمیل های مربوط به اقدامات دولت با اوکراین است.

ترامپ روز شنبه در توئیتی نوشته بود: "اما آیا آدام شیف تاکنون به اندازه کافی خوار نشده است؟ آیا ما باید همچنان به دروغ های وی گوش فرا دهیم؟"

ناگفته نماند برخی پیام های ارسال شده توسط ساندلند در حال حاضر برای عموم منتشر شده است.

در یک گفت وگوی متنی با "ویلیام تیلور" یکی از مسوولان سفارت آمریکا در کیف، تیلور از ساندلند پرسید "آیا ما اکنون می گوییم که کمک های امنیتی و جلسه [کاخ سفید] مشروط به تحقیقات است؟" ساندلند در پاسخ می گوید: به من زنگ بزن و هیچ چیزی مبنی بر اینکه این دو در ادامه چه گفته اند پیدا نشده است.  

ناگفته نماند این اتهام مبنی بر اینکه تحقیقات درمورد معاملات خانوادگی بایدن ها در اوکراین در ازای کمک های نظامی ایالات متحده موضوع این مکالمه تلفنی بوده و سوءاستفاده از قدرت، دلیل اصلی  دموکرات ها برای استیضاح ترامپ است.

در حالیکه دموکرات ها با چالش یافتن یک شاهد روبرو هستند، گراهام که ریاست کمیته قضایی سنا را هم برعهده دارد معتقد است که زمان آن رسیده جمهوریخواهان مجلس سنای آمریکا از این فرصت بهره ببرند.

وی گفت: با توجه به رفتار مجلس نمایندگان، زمان آن فرارسیده که سنا در مورد فساد و سایر سوء رفتارها در مورد اوکراین تحقیق کند. بنابراین من به آقای "جولیانی" (وکیل شخصی ترامپ) فرصتی خواهم داد تا در کمیته قضایی سنا حاضر شود.

"رودی جولیانی" شهردار پیشین نیویورک و وکیل شخصی ترامپ، در مرکز پرونده استیضاح قرار دارد.

جولیانی که هیچ نقش رسمی در دولت ندارد، هدف اصلی درخواست برای استیضاح ترامپ است. وی پیش از این از حضور در مجلس نمایندگان برای ادای شهادت خودداری کرده است.

نشریه آمریکایی نشنال اینترست در سال ۱۹۸۵ توسط "ایروینگ کریستول" و "اوون هریس" با تمرکز بر سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا آغاز به کار کرد و با متفکرانی همچون "هنری کیسینجر" ارتباط دارد.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.