نماینده دادستان: پرونده بانک ملت شبیه سوگ نامه ترکمن چای است

نماینده دادستان تهران در چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده ۹ متهم موسوم به دیواندری، گفت: پرونده بانک ملت نه تنها شباهتی به قطعنامه ۵۹۸ ندارد بلکه این پرونده به سوگنامه ترکمن چای بیشتر شباهت دارد.

پرسش: رسول امیر قهرمانی در چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده دیواندری که در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی برگزار شد، ضمن رد کردن مقایسه مظفر احمدی دستگردی وکیل متهم ردیف دوم این پرونده، افزود: وکیل آقای فلاحتیان این پرونده را با قطعنامه ۵۹۸ مقایسه کرده و گفته که قاعده اضطرار بوده است.

وی افزود:  اگر بنا به تمثیل تاریخی است باید بگوییم این پرونده شبیه سوگنامه ترکمن چای است و سوال این است پولی که قرار بوده با ان تحریم‌ها دور زده شود چرا برنگشته و قرار بوده کجا استفاده شود؟ چرا به آقای مجید سعادتی رشوه دادند و چرا ۱۱۰ میلیون درهم به مدیران بانک برگرداندند و چگونه توانستند با کپی شناسنامه پول بگیرند و بدون اعتبار سنجی تسهیلات دریافت کنند؟

 

متهم حقایقی را در دادگاه افشا کرده است
قهرمانی اظهار داشت: در جلسه گذشته آقای فلاحتیان به قول قاضی نصفه و نیمه سخن گفته ولی واقعیت ها را افشا کرده و گفته که برای اخذ وجوه با چه کسی مذاکره کرده است.

وی افزود: از طرف دیگر مشخص شده بخشی از پول هایی که به حساب فلاحیتان آمده توسط مسئولان بانک اخذ شده است ولی اگر محرز شود که فلاحتیان بی‌گناه بوده ما از او حتماً دفاع می‌کنیم.

 

 دفاع وکیل، تناسبی با شئون وکالت ندارد
وی با انتقاد از نحوه دفاع وکیل فلاحتیان گفت: دفاعیات وکیل این متهم حتی تناسبی با شئون وکالت نداشت چون خود فلاحتیان گفت که پول را برای تولید گرفته ولی وکیل او حتی آنچه را متهم اعلام کرده قبول ندارد و در دهان او می‌گذارد که بگوید وجود در آن شرکت امانی بوده است.

قهرمانی افزود: اگر این پول‌ها به عنوان امانت در نزد شرکت فلاحتیان بوده است به نظرم باید جرم دیگری را به موکل انتساب داد و آن جرم خیانت در امانت است.

نماینده دادستان افزود: فرض کنیم شرکت فلاحتیان یک شرکت امانی و تراستی بوده اما این شرکت ها چگونه تشکیل شده اند؟

وی افزود: مدیرانی در  خارج از کشور این شرکت‌ها را در اختیار می‌گرفتند و تشریفاتی هم انجام می دادند تا یک شرکت تراستی تاسیس شود.

قهرمانی از وکیل متهم خواست تا اسنادی ارائه دهد و دادستان بتواند فلاحتیان را به اتهام خیانت در امانت دنبال کند.

 

 ۸۰ میلیون ایرانی در این پرونده سهم دارند
قهرمانی تاکید کرد: هیچ رابطه امانی بین شرکت های بانک ملت و پارسیان و شرکت های فلاحتیان وجود نداشته است. از طرف دیگر چرا این متهم تسهیلات را به سمت تولید نبرده است. چون او وجوه بیت المال را حیف و میل کرده، یعنی این اموال دولتی به عنوان وجوه بانک ملت از سپرده‌های مردم نبوده است بلکه پول های ناشی از فروش نفت بوده که ۸۰ میلیون نفر در آن سهم دارند و حق نداشته این پول‌ها را به سمت تولید ببرد و اگر امانی بوده که در امانت خیانت کرده است.

 

 مدیرانی در پشت صحنه ۱۰۰ میلیون درهم گرفتند
 نماینده دادستان تهرانافزود: ما در جلسه پیش فهمیدیم که ۱۱۰ میلیون درهم را مدیران در پشت صحنه گرفته اند و اگر دیواندری و دیگران نفوذ نمی‌کردند ابعاد بیشتری مشخص می‌شد و برخی افرادی که در زندان هستند نیز نفوذ کرده اند.

قهرمانی درباره معیار اخلال در نظام اقتصادی نکاتی را گفت و با اشاره به معیار بانک مرکزی اعلام کرد: در پرونده بانک سرمایه دیدیم که ۵۰ میلیارد تا ۱۰۰ میلیارد تومان موجب اخلال شد ولی چرا در اینجا به اعتقاد وکیل ۱۲۰۰ میلیارد ریال موجب اخلال نیست؟

 وی همچنین درباره مشخص شدن سود تسهیلات گفت: وظیفه بازپرس نیست که میزان سود را مشخص کند و حتی بازپرس این مساله را به کارشناس ارجاع داده و البته به نفع بانک است که به قرارداد خودشان استناد کنند اما مسئله این است که چرا باید نیمی از وقت دفاع وکیل صرف این مساله شود.

 

 چگونه انتظار وثیقه داشته باشیم؟
نماینده دادستان درباره وثیقه های اخذ شده  فلاحتیان در جلسه قبل گفت که حتی کپی شناسنامه هم نداده بود. چون او را می‌شناختند. پس چگونه انتظار دارید که از او وثیقه گرفته باشند.

قهرمانی افزود: مجید سعادتی متهم دیگر این پرونده در نامه ای اعلام کرده که سه درصد سهام بانک صادرات به عنوان وثیقه اخذ شده در حالی که این موضوع کذب است.  

نماینده دادستان اضافه کرد: آقای آرام عضو هیات مدیره شرکت مینیون پاسخ داده که این ۳ درصد در توثیق دیگر تسهیلات گروه فلاحتیان است و پوشش بدهی او را نمی دهد.

قهرمانی درباره این سوال که آیا شرکت‌های فلاحتیان حق اعطای تسهیلات داشتند، اظهار داشت: اگر این متهم قصد دریافت تسهیلات داشت باید به شعبه می رفت و باید با شناسنامه به بانک مراجعه می‌کرد.

وی افزود: از طرف دیگر فلسفه تشکیل این شرکت ها این بوده که در دوران تحریم پول های آماده ای داشته باشند که امکان وصول پول به برخی افراد وجود داشته باشد نه اینکه پول را بدهند و ۶ سال دنبال آن بدوند و فلاحتیان اینجا طلبکارانه بگوید که از فلان وزارت خانه طلب دارم.

وی افزود: نیروگاهی را که می خواستند تهاتر کنند، مشکل دارد و معتقدم به جای نفوذ در پرونده بروند نیروگاه را بفروشند  تا بدهی خود را بدهند.

نماینده دادستان افزود: فلاحتیان سه حساب خارجی داشته که ربطی به بانک ملت نداشته است.

وی از وکیل این متهم خواست تا در جلسه بعد اسناد برداشت ۱۱۰ میلیون درهم توسط بانک‌ها که برگشت خورده را اعلام کند و اگر معتقد است فلاحتیان امانت دار بوده اسناد امانت داری را ارائه کند و اسناد حسابرسی را هم به دادگاه بدهد.

 وی اضافه کرد: قرارداد فلاحتیان با بانک ملت در دهم مرداد سال ۹۲ منعقد شده اما پول ها از دی ماه ۹۱ به حساب فلاحتیان ریخته شده است و سند حسابرسی آن نیز موجود است.

قهرمانی از وکیل متهم خواست تا درباره واریزی های مربوط به ۱۱ دی ماه ۹۱ تا روز قرارداد توضیح دهد.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.