ضیاءهاشمی مدیرعامل ایرنا روی دورۀ احمدی نژاد را سفید کرده است

ضیاء هاشمی وامانده از پست وزارت علوم ( علیرغم تلاش های بسیاری که برای کسب آن بخصوص با کمک برخی رسانه ها انجام داد که اسنادش موجود است ) روی دست روحانی مانده بود تا اینکه این چهره باصطلاح وزین آکادمیک را با بخشش شخص روحانی و سفارشش به واعظی پستی دادند که همانا مدیریت عاملی ایرنا بود.

پرسش: در عمرخبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، دو دوره بلحاظ «مدیریت اتوبوسی»، از جایگاه مهم و برجسته ای برخوردارند؛ یکی مدیریت ایرنا در دولت دوم احمدی نژاد و دیگری مدیریت ایرنا در دوره ضیاء هاشمی. اما قیاس این دو، می تواند مع الفارق باشد چرا که مدیریت دومی از نوع اتوبوس های دنباله دار بی آر تی، با اولی قابل مقایسه نیست و به عبارتی روی اولی را سفید کرده است.    

ضیاء هاشمی وامانده از پست وزارت علوم ( علیرغم تلاش های بسیاری که برای کسب آن بخصوص با کمک برخی رسانه ها انجام داد که اسنادش موجود است ) روی دست روحانی مانده بود تا اینکه این چهره باصطلاح وزین آکادمیک را با بخشش شخص روحانی و سفارشش به واعظی پستی دادند که همانا مدیریت عاملی ایرنا بود.

او می توانست در ایرنا چنان بدرخشد ( که ندرخشید و در روزهای آینده خواهیم گفت) که سکوی پرشی برای رسیدن به مقامات عالی باشد همان چیزی که سودایش را داشت اما اینچنین که نکرد بلکه با وانهادگی تمام و تحت تاثیر سخن چپینانی، از تتمۀ افراد توانمند در بدنۀ این سازمان که شخصاً قادر به مدیریت خبرگزاری ها بودند، روی برگرداند و امور اصلی خبری را به دست دو سه نفر افراد متزلزل ، مذبذب و البته سوداگر سپرد که نتیجه اش را همه دیدیم. او بعد از این، گویی دچار افسردگی شده باشد امور ایرنا را یکباره از صدر تا ذیل( به استثنای برخی رفرم های نمایشی) به نیروهای خارج از این سازمان سپرد، آن هم خبرگزاری رسمی کشور که شرایط خاص خود را دارد و بالاخره نتیجه؛ شکل گیری مدیریت اتوبوسی به بدترین شکل آن در ایرنا و انتصابات غیرمتعارف و بعضا غیرقانونی وی شد.

این بررسی تحقیقی که در اختیار دستگاه های مربوطه قرار گرفته است، عمق فاجعه ای که بر ایرنای تحت مدیریت او رفته است بخوبی نشان می دهد:
در دوره مدیریت سید ضیا هاشمی مدیرعامل ایرنا طی بیش از 20 ماه گذشته تاکنون افزون بر 150 نیروی جدید به مجموعه نیروهای سازمان خ ج ا تحت عناوین رابطان خبر، مسئولان حوزه های مختلف اعم از معاونت های اجرایی ، فنی ، خبر و دانشکده خبر ایرنا طی سال های 97 و 98 افزوده شدند که گفته می شود حقوق آنها از ردیف های بودجه ریالی دفاتر خارجی (تعطیلی دستکم 10 نمایندگی) و کاهش هزینه های رفاهی و اضافه کاری کارکنان رسمی تامین می شود.
* ازمجموع نیروهای تازه وارد که با مجوز مستقیم مدیرعامل ایرنا طی این مدت به سازمان اضافه شدند حدود 30 تن نیز معاونان ، مدیران و مسئولان سازمان هستند.   
* شرایط عمومی انتصاب به سمت های مدیریت های عملیاتی ، پایه ، میانی و ارشد بر اساس آیین نامه انتصابات مصوب 1/4/1395باید دارای تجربه خدمت دولتی مرتبط حداقل دوسال کارشناسی برای مدیران عملیاتی ، چهارسال برای مدیران پایه ، شش سال برای مدیران میانی و 10 سال برای مدیران ارشد باشد که این مصوبه و مفاد آیین نامه در انتصاب اغلب مدیران ایرنا در دوره جدید رعایت نشده است.        
*فهرست معاونان جدید سازمان: 
مهدی شفعیی معاون اجرایی ایرنا، همزمان مدیرعامل و مدیرمسئول روزنامه ایران (از بهمن 97 تاکنون). 
پدرام الوندی معاون خبر( فاقد سابقه خدمت دولتی) .   
وحید رافع معاون فنی .
محمد علی زکریایی رییس دانشکده خبر ایرنا.
سید فرشید تقی زاده رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد ( از بستگان سببی مدیرعامل).

 *فهرست مدیران کل ایرنا :
امیر آرمین مدیرکل جدید پژوهش ( فاقد سابقه خدمت دولتی) و

داریوش جهان بین مدیرکل سابق پژوهش .
مهدی جلیلی دُر مدیرکل چند رسانه ای ایرنا ( فاقد سابقه خدمت دولتی)    
غلامرضا نعمتی قمصری مدیرکل امور اداری و پشتیبانی.
مسعود وصلتی مدیرکل امور مالی و ذیحسابی.
حامد صمدی مدیرکل محصولات و فرآورده های خبری (فاقد سابقه خدمت دولتی)    
سعید صدیقیان کاشی مدیرکل دفتر تامین و توسعه نرم افزاری و خدمات ماهواره ای 
سید حسن جوادی زاده رییس گروه آموزشی و بهسازی نیروی انسانی (فاقد سابقه خدمت دولتی)    


* فهرست مشاوران مدیرعامل: 
احسان چیت ساز مسئول تدوین برنامه راهبردی ایرنا.
غلامحسین محمدی مشاور فنی مدیرعامل و رئیس کنونی مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری.
مسعود میرزایی مشاور خبری مدیرعامل. 
علیرضا عبداللهی نژاد مشاور مدیرعامل و مدیرکل کنونی روابط عمومی وزارت علوم. 
**حقوق مشاوران براساس قراردادهای منعقده با پایه حقوقی هفتاد میلیون ریال (هفت میلیون تومان) از روزنامه ایران تامین و پراخت می شود.  

* دستیاران خبری معاون خبر: 
سعید ارکان زاده مسئول مدرسه خبر ایرنا. 
وحید اقدسی تربتی مدیر منطقه یکم خبری ایرنا ( فاقد سابقه خدمت دولتی).   
ابوذر معتمدی مدیر منطقه چهارم  ( فاقد سابقه خدمت دولتی).   
سیدعلیرضا محسنی راد مدیر منطقه هشتم ( فاقد سابقه خدمت دولتی).    
ک. مدیر منطقه سوم  و سردبیر ایرنا... (فاقد سابقه خدمت دولتی).    
ع. معاون سردبیر ایرنا ....  (فاقد سابقه دولتی).
متین غفاریان سردبیر ایرنا تی وی.  
محمد حسین نجاتی سردبیر ایرنا زندگی  ( فاقد سابقه خدمت دولتی).    
محمد رهبری مسئول اینفوگرافی.

* اسامی  اعضای شورای پژوهشی ایرنا که 7 نفر و همگی منصوبین سید ضیاء هاشمی مدیرعامل ایرنا هستند به شرح زیر است : 
1- محبوبی 2-  حسین میرزایی 3- جبار رحمانی 4- احسان شاه قاسمی 5- مجید فولادیان 6- خواجه کیان 7- ابراهیم حاجیانی.

 

###

 

توضیح : 1- در این گزارش نام آقایان داود حسینی،مرتضی قاسمی و مرتضی رجبی به نادرستی به عنوان افرادی که در دوره ضیاءهاشمی و در قالب مدیریت اتوبوسی وی به ایرنا وارد شده اند ، ذکر شده بود که با بازبینی این گزارش توسط سردبیر سایت، این اسامی از متن گزارش حذف شدند. آقای حسینی بیش از 10 سال سابقه خدمت در ایرنا دارد و دونفر دیگر نیز بالغ بر چهارسال است که در ایرنا مشغول به خدمت شده اند 2- همچنین نام آقای مقدس زاده دربازبینی که صورت گرفت و به دلیل اینکه در چارچوب این گزارش و نگاه انتقادی آن نمی گنجد،حذف شد. زیرا نوع کاری که امثال وی برعهده دارد و بالمال جابجایی این نوع مدیر ایرنا، تابع باندبازی و جریان های منفعتی مدیران عامل وقت ایرنا نیست.   
 
نظرات کاربران (1)

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.