تاکید محمد بن سلمان بر رویکرد دیپلماتیک در برابر ایران

محمد بن سلمان گفت: اگر دنیا برای بازدارندگی ایران دست به اقدامی قاطع و محکم نزند، افزایش بیشتر تنش‌ها منافع جهان را به خطر خواهد انداخت. عرضه نفت مختل خواهد شد و قیمت نفت به اندازه غیرقابل تصوری افزایش پیدا خواهد کرد که ما تا به حال در طول زندگی خود شاهد آن نبوده ایم.

پرسش:محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در مصاحبه ای با شبکه سی بی اس آمریکا تاکید کرد که راه حل دیپلماتیک را به گزینه نظامی در برابر ایران ترجیح می دهد. او در عین حال هشدار داده که اگر جامعه بین المللی در برابر ایران تدابیر قاطعی اتخاذ نکند احتمال مختل شدن عرضه نفت به بازارهای جهانی و افزایش بی سابقه قیمت نفت وجود دارد.

محمد بن سلمان گفت: "اگر دنیا برای بازدارندگی ایران دست به اقدامی قاطع و محکم نزند، افزایش بیشتر تنش‌ها منافع جهان را به خطر خواهد انداخت. عرضه نفت مختل خواهد شد و قیمت نفت به اندازه غیرقابل تصوری افزایش پیدا خواهد کرد که ما تا به حال در طول زندگی خود شاهد آن نبوده ایم."

ولیعهد عربستان سعودی گفت هرچند همه گزینه ها باید در برابر ایران در نظر گرفته شود، او امیدوار است که از اقدام نظامی پرهیز شود زیرا "راه حل های سیاسی و دیپلماتیک همیشه از راه حل های نظامی بهتر است."

او گفت که حمله منتسب به ایران "قلب صنعت نفت جهان" را هدف قرار داد و عرضه ۵.۵ درصد نفت مورد نیاز دنیا را مختل کرد. 

حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان موجب اختلال در دست کم نیمی از تولید نفت روزانه عربستان شد به طوری که در همان برآوردهای اولیه معلوم شد عربستان بیش از پنج میلیون بشکه از ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه ای روزانه خود را از دست داد.

ایران هرگونه دست داشتن در حملات آرامکو را رد می‌کند و انصارالله یمن رسماً مسوولیت این حمله را برعهده گرفته است.

محمد بن سلمان گفت با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، هم عقیده است که آن عملیات یک اقدام به جنگ بود. او هشدار داد که شدت گرفتن بحران می تواند برای همه کشورها عواقب جدی داشته باشد.

ولیعهد عربستان افزود: "منطقه شامل حدود ۳۰ درصد موجودی نفت جهان، حدود ۲۰ درصد عبور و مرور تجاری جهانی و چهار درصد تولید ناخالص دنیاست. تصور کنید که هر سه این ها متوقف شود. این به معنای سقوط کامل اقتصاد جهانی خواهد بود."

پیشتر، عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان گفته بود که همه گزینه‌ها از جمله عملیات نظامی علیه ایران روی میز است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.