تابوت غارت‌شده زرین‌کوب به مصر بازگردانده شد

موزه‌ای در نیویورک آمریکا یک تابوت زرکوب غارت‌شده از مصر در جریان انقلاب سال ۲۰۱۱ این کشور را به قاهره بازگرداند.

پرسش: موزه هنر «متروپولیتن نیویورک» این تابوت را خریده بود اما بعدا مشخص شد که تابوت غارت شده است. تحقیقات مشترک مقام های مجری قانون در آمریکا، مصر، آلمان و فرانسه نشان داد تابوت ساخته شده بین ۱۵۰ تا ۵۰ سال قبل از میلاد، از منطقه «المنیا» در مصر ربوده شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه موزه هنر متروپولیتن تابوت را در سال ۲۰۱۷ خرید، این اثر در نمایشگاهی در این موزه به نمایش گذاشته شد. موزه هنر متروپولیتن این اثر باستانی را پس از عبور دادن از دوبی، آلمان و پاریس از یک دلال هنر فرانسوی که هویتش نامعلوم است، به قیمت تقریبی ۴ میلیون دلار خرید. زمانی در این تابوت که حدودا ۱.۸ متر طول دارد، مومیایی یک کاهن عالی رتبه نگهداری می شد.

مصر تمهیدات خود را در زمینه مبارزه با فروش آثار باستانی غارت شده اش در سراسر جهان شدت بخشیده است. مقام‌های مصری اغلب سایت‌های حراجی‌ها را رصد می‌کنند. فهرست فروش این سایت‌ها، زنگ هشدار را برای مقام‌های قاهره به صدا در می‌آورد و آنان را از حضور گنجینه‌هایشان که دهه‌ها قبل از مصر خارج شده است، مطلع می‌کند.

مصر در تلاش است آثار باستانی مسروقه خود را به کشور بازگرداند. این کشور همچنین در حال احیای صنعت گردشگری‌اش به‌عنوان منبع مهم تأمین ارز خارجی است. صنعت گردشگری مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ به شدت ضرر دید.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.