خبرگزاری فرانسه: طرح ایران برای همکاری‌های منطقه‌ای به سازمان ملل ارائه می شود

خبرگزاری فرانسه با بازتاب اظهارات رئیس جمهوری ایران در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس تصریح کرد: ایران از حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس انتقاد کرده و قصد دارد طرحی را با هدف همکاری منطقه ای به سازمان ملل متحد ارائه دهد.

پرسش: خبرگزاری فرانسه امروز (یکشنبه) گزارش داد: ایران طرحی برای همکاری های منطقه ای به سازمان ملل متحد ارائه خواهد داد. رئیس جمهوری روحانی از حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس انتقاد می کند که به گفته او منبع "ناامنی" هستند.

رئیس جمهوری ایران امروز پس از اعلام خبر ارسال نیروهای نظامی آمریکا برای تقویت توانایی دفاعی(عربستان) به خاورمیانه گفت: حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس "ناامنی" را افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی اعلام کرد که ایران در روزهای آینده یک طرح همکاری برای اطمینان از تامین امنیت "خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان" در بین کشورهای ساحلی این حوزه به سازمان ملل متحد ارائه خواهد داد.

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا عصر جمعه در کنفرانسی خبری اعلام کرد که پنتاگون در پی حملات اخیر به تاسیسات شرکت نفتی «آرامکو» در شرق عربستان نیروهای نظامی بیشتری به خاورمیانه اعزام می‌کند.

«جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در این کنفرانس خبری اظهار داشت که اعزام نیرو به منطقه بر تقویت توانایی‌های دفاعی عربستان سعودی متمرکز خواهد بود که پس از حمله ترکیبی پهپاد و موشکی، بزرگترین تاسیسات تولید نفت آن فلج شده و تولید نیمی از نفت آن به طور روزانه متوقف شده است.

در واکنش به تصمیم تازه واشنگتن مبنی بر اعزام نیروهای نظامی بیشتر به خاورمیانه، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان امریکا این تصمیم تازه دولت آمریکا و شتاب بخشی در فروش تسلیحات به عربستان و امارات را تلاشی ظالمانه برای دور زدن کنگره توصیف کرد.

او روز یکشنبه در بیانیه‌ای که در تارنمای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفت، نوشت: طرح رئیس جمهور ترامپ برای تسریع در تحویل تجهیزات نظامی به عربستان سعودی و امارات و همچنین اعزام نیروهای نظامی بیشتر به منطقه تازه‌ترین تلاش ظالمانه دولت ترامپ برای دور زدن اراده دو مجلس کنگره و دو حزب آمریکاست. این اقدامات غیرقابل‌ قبول یک زنگ هشدار است.

پلوسی به دولت آمریکا یادآور شد: مجلس نمایندگان و سنا تابستان امسال قطعنامه‌ای دو حزبی را برای منع فروش سلاح به عربستان و امارات و محکوم کردن تهاجم مداوم سعودی‌ها علیه کشتار زیادی از مردان، زنان و کودکان تصویب کردند.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها از جنگ خسته شده‌اند و علاقه‌ای به ورود به یک جنگ دیگر در خاورمیانه، به ویژه از جانب عربستان سعودی را ندارند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود گفت: رئیس جمهور ترامپ بار دیگر چشمان خود را به روی خشونت‌ های مدوام عربستان علیه یمنی‌های بیگناه و همچنین قتل وحشتناک جمال خاشقچی و نقش آشکار حقوق بشر توسط سعودی‌ها بسته است. آمریکا نباید خشونت و خونریزی بیشتر به راه اندازد.

روزنامه «لو موند» فرانسه نیز نوشت: ایران خواهان ارائه یک برنامه امنیتی منطقه ای علیه نیروهای خارجی (در خلیج فارس) است؛ رئیس جمهور ایران اعلام کرده که این پروژه را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که روز 23 سپتامبر(یکم مهر) در نیویورک گشایش می یابد، ارائه خواهد کرد.

این روزنامه فرانسوی امروز با اشاره به اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مراسم هفته دفاع مقدس افزود: تنش همچنان بین تهران و واشنگتن افزایش یافته است. رئیس جمهوری ایران هشدار داد، "حضور شما (نیروهای خارجی) برای منطقه همیشه درد و ناراحتی را به همراه آورده است. "

آقای روحانی همچنین بار دیگر گفت که کشورش "دست دوستی و برادری" را به سوی دیگر کشورهایی که در حاشیه خلیج فارس قرار دارند دراز می کند. منطقه در حال تجربه "یک مقطع حساس و مهم تاریخی" است.

او با اشاره به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بویژه عربستان سعودی و امارات که ایران در روابط خود با آنها تنش دارد، گفت: ما حتی آماده هستیم تا اشتباهات گذشته آنها را نادیده بگیریم زیرا امروز شرایط به گونه ای است که دشمنان اسلام و منطقه یعنی آمریکا و صهیونیسم می خواهند از شکاف بین ما سوءاستفاده کنند.

همچنین نشریه "لو پوئن" فرانسه نوشت: رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه بار دیگر اطمینان داد که "مقاومت و وحدت" مردم ایران بر "تروریسم اقتصادی" واشنگتن غلبه خواهد کرد. روحانی با محکوم کردن حضور "نیروهای خارجی" که "همیشه درد و بدبختی را برای منطقه به ارمغان آورده اند"، به آمریکایی ها و متحدان غربی آنها هشدار داد: "هرچه بیشتر از منطقه ما فاصله بگیرند، بیشتر امنیت خواهد داشت. "

این نشریه افزود: انتظار می رود رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه به نمایندگی از این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی کند. او جزییات بیشتری درباره ابتکار امنیت منطقه ای خود ارائه نکرد.

لو پوئن اضافه کرد: از زمان خروج یکجانبه آمریکا در ماه می 2018 از توافق هسته ای سال 2015، تنش ها بین تهران و واشنگتن به طور مداوم افزایش یافته و به دنبال آن تحریم های سنگین آمریکا علیه ایران بازگردانده شده است.

این نشریه فرانسوی افزود: سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه روز شنبه هشدار داد هر کشوری که به ایران حمله کند قلمرو خود را به "میدان اصلی نبرد" تبدیل می کند.

اظهارات حسن روحانی در روز یکشنبه همچنین در رسانه ها و شبکه های دیگر فرانسوی زبان فرانسه و دیگر کشورهای فرانسوی زبان از جمله "لا لیبر"، "لا نوول ابزروتوآور"، "اکتو اورنژ"، "اسانسیل"، "فرانس اینفو" و "رادیو کانادا" بازتاب داشته است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.