گزارش شبکه الجزیره از سوءاستفاده آمریکا از حمله به آرامکو

تارنمای شبکه تلویزیونی «الجزیره» امروز (یکشنبه) در گفت وگو با شماری از کارشناسان و تحلیل گران سیاسی جهان عرب، «سوء استفاده آمریکا از حمله اخیر پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی شرکت ملی نفت سعودی (آرامکو) » را مورد بحث و بررسی قرار داد.

پرسش: «عمر عیاصره » تحلیل گر سیاسی اردنی در برنامه «ماوراء الخبر » ( آن سوی خبر ) از موضع «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با تنش جاری در منطقه خلیج فارس به عنوان « سوء استفاده ابزاری از بحران » نام برد.

عیاصره نسبت به پیامدهای تحولات جاری در منطقه هشدار داد و سوال کرد : چرا سامانه پدافند هوایی سعودی به رغم در اختیار داشتن تسلیحات پیشرفته آمریکایی نتوانست با حمله شکل گرفته علیه شرکت نفت آرامکو مقابله کند.

بر اساس این گزارش، وی رابطه میان آمریکا با عربستان را «خطرناک» دانسته و از ریاض خواست تا به خود بیندیشد و گزینه کم هزینه تری را برگزیند.

این در حالی است که « مارک اسپر » وزیر دفاع آمریکا چندی پیش گفته بود که ترامپ با اعزام نیروی اضافی برای تامین امنیت منطقه خلیج فارس و تاسیسات زیربنایی عربستان و امارات بنا به درخواست این دو کشور اعلام موافقت کرده است.

از سوی دیگر « کینت کارتزمن» تحلیل گر آمریکایی در مرکز علمی « الشرق الاوسط » با دفاع از موضع رئیس جمهوری آمریکا گفت: ترامپ با توسل جستن به فروش بیشتر تسلیحات به کشورهای حاشیه خلیج فارس و اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران به عنوان یک راه حل میانه می خواهد از درگیر شدن با تهران اجتناب بورزد.

کارتزمن توضیح داد : ملت آمریکا هم اکنون مایل است تا ارتباط خود با منطقه خاورمیانه را قطع کرده و در امور داخلی کشورهای آن دخالت نکند، زیرا معتقد است چنین ارتباطی حافظ منافع آمریکا نیست و برای کشورشان بحران های بیشتری به همراه دارد.

همچنین «حسین جمال » تحلیل گر مسائل سیاسی کویتی یکی دیگر از شرکت کنندگان برنامه آن سوی خبر الجزیره گفت: ترامپ حمله علیه شرکت آرامکو را دستاویزی برای دستیابی به معامله ها و اموال بیشتر از کشورهای خلیج فارس قرار داده و سخنان اخیر وی به وضوح نشان می دهد که رییس جمهوری آمریکا برای تحقق بخشیدن به منافع اقتصادی و ژئوسیاسی این کشور در صدد جمع آوری اموال بیشتری است.

نیروهای مردمی یمن پس از مسلح شدن به پهپادهای نظامی، دومین مرحله از سیاست بازدارنده خود را آغاز کردند و طی آن در اواخر اردیبهشت امسال تاسیسات نفتی شهر «ینبع» در جنوب غرب عربستان در ساحل دریای سرخ در فاصله چند صد کیلومتری یمن و در ۲۶ مرداد سال جاری با ۱۰ پهپاد میدان و پالایشگاه نفتی  «الشیبه» شرکت ملی نفت عربستان آرامکو و بالاخره در روز شنبه 23 شهریور با 10 پهپاد میدان های نفتی «بقیق» و «خریص» و پالایشگاه های آرامکو در استان «الشرقیه» عربستان را مورد هدف قرار دادند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.