احتمال لغو سفر روحانی به نیویورک؛آمریکاهنوز روادید نداده

قراربوده محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، صبح جمعه، ۲۹ شهریور، و حسن روحانی روز دوشنبه، اول مهرماه، تهران را به مقصد نیویورک ترک کنند، اما «اگر تا چند ساعت دیگر ویزاها صادر نشود، احتمالاً این سفرها لغو خواهد شد».

پرسش: احتمال دارد سفر رئیس‌ جمهور و هیئت همراهش به نیویورک برای شرکت درنشست پاییزه مجمع عمومی سازمان ملل به‌ دلیل صادر نشدن روادید، لغو شود.

قراربوده محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، صبح جمعه، ۲۹ شهریور، و حسن روحانی روز دوشنبه، اول مهرماه، تهران را به مقصد نیویورک ترک کنند، اما «اگر تا چند ساعت دیگر ویزاها صادر نشود، احتمالاً این سفرها لغو خواهد شد».

سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و همراهانش به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ممکن است لغو شود چون آمریکا هنوز ویزا برای ورود هیئت ایرانی صادر نکرده است.

هیئت مقدماتی که معمولا پیش از سفر رئیس جمهور به محل اجلاس می‌رود هنوز نتوانسته به نیویورک سفر کند.

ایرنا ظهر روز چهارشنبه ۲۷ شهریور از احتمال لغو سفر مقام‌های ایرانی در صورت صادر نشدن ویزا "تا چند ساعت دیگر" خبر داد.

نشست‌های مقدماتی مجمع عمومی از روز سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر آغاز شده و از روز ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) سخنرانی رهبران و روسای دولت‌ها در جلاس سالیانه مجمع آغاز می‌شود.

طبق برنامه‌ از قبل تعیین‌شده قرار است محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه صبح روز جمعه و رئیس جمهور روز دوشنبه اول مهر تهران را به مقصد نیویورک ترک کنند.

بر اساس معاهده‌ای که سازمان ملل متحد با آمریکا دارد، این کشور باید اجازه ورود رهبران و مقام‌های رسمی دیپلماتیک کشورها به خاک آمریکا برای شرکت در اجلاس سازمان ملل را بدهد.

صادر نشدن ویزا از سوی آمریکا خلاف تعهدات این کشور نسبت به سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی است.

محدودیت یا مذاکره؟

دو ماه پیش سفر محمدجواد ظریف به نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ملل و محدودیت‌هایی که آمریکا برای وزیر امور خارجه ایران تعیین کرد، خبرساز شد.

در آن زمان ویزای ظریف که هنوز در فهرست تحریم ‌های آمریکا قرار نگرفته بود، با موافقت مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا صادر شد.

علاوه بر آن محدودیت‌های تازه‌ای برای تردد وزیر امور خارجه ایران و همراهانش در نیویورک اعمال شد که اعتراض ایران را در پی داشت.

آمریکا مدتی بعد از این سفر، وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

تنش ماه‌های اخیر میان آمریکا و ایران در روزهای گذشته با حمله به تاسیسات نفتی عربستان تشدید شده است.

در پی روی کار آمدن دولت ترامپ نه تنها تردد و اقمت شهروندان خارجی بخصوص چند کشور مسلمان به آمریکا با موانع جدی روبرو شده است بلکه دیپلمات های کشورهای ناهمسو با آمریکا با محدودیت های تردد به سازمان ملل در خاک آمریکا روبرو شده اند که یکی از آنها محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه است که توسط واشنگتن تحریم شده است. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.