ساخت واکسن سرماخورگی با الهام از اگزما

محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر در آمریکا یک برچسب پوستی جدید ساختند که با استفاده از مکانیزمی شبیه بیماری اگزما و بدون نیاز به سوزن قادر است دارو را به بدن برساند.

پرسش: اگزما زمانی رخ می‌دهد که کمبود پروتئینی موسوم به claudin-۱ موجب نفوذپذیری بیش از حد پوست شده و امکان رشد ترکیبات آلرژی‌زا مانند گرده و کپک فراهم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان دریافتند با القای ایجاد نوع نفوذپذیری در سطح زیر برچسب، واکسن آنفلوانزا نیز امکان نفوذ به بدن را به دست می‌آورد.

برای این منظور واکسن را با یک پپتید مصنوعی مخلوط کردند که قادر است با پروتئین claudin-۱ ترکیب شده و آن را مسدود کند. در نتیجه لایه پوست زیر برچسب باز شده و امکان ورود واکسن به بدن را فراهم می‌کند. پس از برداشتن برچسب، سطح پوست نیز به وضعیت اولیه باز می‌گردد. این برچسب به گونه‌ای ساخته شده که وقتی منافذ پوست باز هستند، مانع ورود عوامل آلرژی‌زا به بدن می‌شود.

در بررسی اولیه عملکرد این فناوری، محققان برچسب‌ها را در طول سه ماه به طور روزانه چند ساعت روی بدن موش‌ها آزمایش کردند و مشخص شد این برچسب‌ها هیچ‌گونه عوارض جانبی یا مشکلی را برای شخص ایجاد نمی‌کنند. در مواردی هم که موش‌ها به ویروس آنفلوانزا آلوده شده بودند، این واکسن یک واکنش شدید ایمی ضد آنفلوانزا در بدن آن‌ها ایجاد کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.