رییس شورای تهران: ادامه حرف‌ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می‌دانم

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اطلاعیه شهرداری پیرامون حذف نام شهدا اظهارداشت: باوجود آن توضیحات از این به بعد ادامه این حرف‌ها و پرسش‌ها را تخریبی فرض می‌کنم و شما (مطرح کنندگان)‌را مدافع شهدا نمی‌دانم‌.

پرسش: محسن هاشمی روز سه‌شنبه پس از یکصد و شصت و پنجمین جلسه شورا در جمع خبرنگاران درباره ادعاها و حاشیه های حذف نام شهدا از تابلوهای شهری گفت: شهرداری اطلاعیه‌ای داد که بسیار جامع بود و پاسخ تمام سوالات در آن وجود داشت.

به گزارش ایرنا موضوع عنوان شهدا در تابلو معابر شهر تهران از چندی پیش خبرساز بوده و شهرداری ضمن فراخوان عمومی برای اعلام موارد در صورت مشاهده، اعلام کرده که مواردی که تصویر آنها اطلاع رسانی شده مربوط به دوره های گذشته بوده و با این حال شهردار تهران مردادماه امسال دستور بررسی عنوان همه معابر را داده است.

مسئولان شهری پس از بالاگرفتن این انتقادها و به دنبال بررسی های بیشتر اعلام کرده‌اند تنها تعداد بسیار محدودی از تابلوها بوده که در برخی مناطق عنوان شهید آنها یا در نتیجه آفتاب‌دیدگی و دیگر عوامل پاک شده یا در نتیجه سهل‌انگاری پیمانکار در سال‌های گذشته حذف و بررسی ها برای ترمیم آنها شروع شده است.

همچنین ۲۱ شهریورماه جاری نیز شهرداری تهران از شهروندان خواست هرگونه مغایرت در درج عنوان مقدس «شهید» در تابلوهای نامگذاری معابر سطح شهر را به سامانه ۱۳۷ اطلاع دهند.

مسئولان شهری می‌گویند از دوره گذشته، بنا به مسائل فنی، عنوان شهید در برخی تابلوهای بزرگراه‌ها قید نمی‌شده که دلایل تکنیکی داشته زیرا رانندگان در سرعت بالا باید برای تعیین جهت با عنوان های هرچه کوتاهتر مواجه شوند و به همین علت در برخی تابلوها مثلا همت، عنوان شهید را در برخی تابلوها با آن استدلال ها از دوره های قبلی مدیریت شهری حذف کرده‌اند.

 

مردم انتظار دارند پروژه مصلا زودتر تمام شود

هاشمی همچنین در ادامه مصاحبه خود اظهار داشت: در ابتدای جلسه امروز در صحن نبودم و در جلسه ای که درباره مصلای تهران با حضور شهردار تهران و وزیر راه‌ و شهرسازی برگزار شد حضور داشتم.

رییس شورای شهر پایتخت با اشاره به این نشست گفت: مردم انتظار دارند این پروژه زودتر به اتمام برسد.

وی در ادامه افزود: مصلا از پروژه های بزرگ فرهنگی شهر است‌ که ۴۰۰ هزار متر وسعت دارد و مردم انتظار دارند هرچه زودتر به اتمام برسد.

هاشمی با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه تکمیل این پروژه گفت: بحث امروز حل مشکل مردم به ویژه ساکنان بین خیابان پاکستان و اتوبان مدرس است و آنها اجازه ساخت و ساز ندارند.

رییس شورای شهر تهران تأکید کرد: مسئولان مصلا درباره تعیین و تکلیف این پروژه از ما نیز کمک خواستند.

هاشمی اخطار داشت: مسئولان مصلا برای روشن شدن تکلیف تملک کمک می خواستند که در این جلسه مواردی مطرح شد.

وی افزود: این پروژه نیاز به منابعی دارد که وزارت مسکن از طریق دولت در تلاش است بودجه ای برای آن تخصیص دهد.

هاشمی در خصوص نقش شهرداری تهران در این پروژه نیز اظهار داشت: مجری این طرح وزارت مسکن است و متولی زیر نظر امام جمعه تهران که رهبر معظم انقلاب هستند اداره می شود و شهرداری باید نسبت به پروژه حساس باشد.

 

تعویق نصب فیلتر دوده

وی همچنین در خصوص به تعویق افتادن نصب فیلتر دوده گفت: دو نظر در اینباره وجود دارد، برخی معتقدند اگر در طراحی خودرو فیلتر دوده دیده نشده باشد می تواند راندمان را پایین آورد، اما بعضی می گویند فیلترها باعث می شود جلو ذرات معلق گرفته و آلودگی هوا کمتر شود.

رییس شورای شهر تهران تصریح کرد: من مطالعه کارشناسی در اینباره ندارم، اما معقول است که اگر فیلتری برای خودرویی طراحی نشده باشد، راندمان را پایین آورد و به نظرم باید به سمت برقی شدن حمل و نقل عمومی پیش برویم، تا نیاز به فیلتر دوده نباشد.

 

تعداد تذکرها در صحن مشخص است

هاشمی درباره افزایش تذکرها در صحن شورا نیز خاطرنشان کرد: تعداد تذکرها در آیین نامه مشخص است که براساس آن سه نطق قبل از دستور و سه تذکر در صحن مجاز است و با توجه به اینکه نطق پیش از دستور زمان زیادی می برد،  اعضا مطالب خود را به صورت تذکر می گویند.

وی درباره اینکه اعضا به غیر از شهردار تهران و مقامات کشوری نیز تذکر می دهند اظهار داشت: قبول کنید که قانون شورا درست احراز نشده، دچار تداخل جدی در اجرا هستیم و  اعضا باید در صحن به مقامات تذکر دهند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.