سخنگوی وزارت خارجه:

در ماجرای مازیار ابراهیمی نظام دست به خودپویایی زد/دیدار روحانی- ترامپ 'در دستور کار ما نیست'

سخنگوی وزارت خارجه  همچنین در خصوص احتمال دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت که چنین دیداری در دستور کار ما نیست.

پرسش:عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید که مازیار ابراهیمی "از سوی نهادهای امنیتی دستگیر شده و براساس مدارک بازجویی" شده و "بعدها نظام دست به خودپویایی" زد و "اگر حقی از افراد ضایع شده، آن را جبران می‌کند".

موسوی که امروز در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت از "سوءاستفاده معاندان" از پرونده مازیار ابراهیمی انتقاد کرده و گفت: "کارهای حقوقی در این باره ممکن است از سوی وزارت اطلاعات و نهادهای حقوقی پیگیری شود."

مازیار ابراهیمی هفت سال پیش به همراه ۱۲ نفر دیگر در یک برنامه تلویزیونی به نام "کلوب ترور" که از صدا و سیما پخش شد اعتراف کرد که به اسرائیل رفته، آنجا آموزش دیده و سپس برای ترور دانشمندان اتمی ایران به این کشور بازگشته‌اند.

این اعترافات در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و وزارت حیدر مصلحی رخ داد اما متهمان در همان آغاز دولت اول روحانی آزاد شدند.

دیدار روحانی- ترامپ 'در دستور کار ما نیست'

سخنگوی وزارت خارجه  همچنین در خصوص احتمال دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت که چنین دیداری "در دستور کار ما نیست".

موسوی در خصوص امکان سفر به نیویورک محمدجواد ظریف، وزیر خارجه که تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته نیز گفت که وی نیز "به زودی نیز مهیای سفر به نیویورک می‌شود."

دونالد ترامپ دیروز در توییتی نوشت که گفت گزارش‌ها از آمادگی او برای دیدار "نامشروط" با مقام‌های ایرانی دقیق نیست و "رسانه های اخبار جعلی می گویند من مایلم با ایران ملاقات کنم، بدون پیش شرط (طبق معمول!) این یک بیانیه نادرست است."

موسوی در خصوص راه‌اندازی خط فرانسه برای حفظ برجام و موافقت احتمالی ترامپ با آن گفت که این مسئله "به ما ربطی ندارد" و "ما همچنان منتظر اقدام اروپا برای اجرای تعهداتشان هستیم و رایزنی ما ادامه دارد".

او در خصوص دستگیری سه تبعه کشور استرالیا که اخیرا نامشان منتشر شده و وزیر خارجه استرالیا از رایزنی با همتای ایرانی‌اش برای آزادی آنان خبر داده بود گفت: "یک مورد دستگیری تبعه استرالیا سال گذشته اتفاق افتاد که به دلیل جاسوسی بود و به حبس محکوم شد و من در دو مورد بعدی اطلاعی ندارم و باید از نهادهای امنیتی بپرسید".

به گفته موسوی ایران حاضر به گفت‌وگو "با کشورهای منطقه در قالب‌های مختلف مانند امضای پیمان عدم تعرض و تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه" است و گفت که برخی از کشورهای منطقه "دچار سوء تفاهم‌هایی هستند" و "در دیپلماسی ما نسبت به آنها همیشه باز است".

مقامات کشورمان از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشتر نیز بارها اعلام‌ کرده‌اند که ایران و کشورهای منطقه اقدام به امضای "پیمان عدم تعارض" با یکدیگر نمایند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.