سناتور آمریکایی: نباید ایران درمورد مناقشه یمن تهدید شود

سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتاکی آمریکا، جنگ یمن را یک مناقشه منطقه ای دانست و تصریح کرد، نباید آمریکا در آن مداخله کند و ایران را در ارتباط با آن تهدید کرد.

پرسش: "رند پال" (Rand Paul) امروز(دوشنبه) در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان در تشریح پیامدهای حمله به تاسیسات نفتی عربستان گفت: تشدید و گسترش جنگ یمن یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

وی با طرح این ادعا که ایران از حوثی های یمن حمایت می کند، افزود:‌ عربستان نیز به شدت درگیر جنگ یمن شده و غیرنظامیان و کودکان را می کشد، از این رو باید مذاکرات صلح و آتش بس در یمن صورت گیرد.

پال ادامه داد: جنگ یمن یک درگیری منطقه ای است و لزومی ندارد تا ابرقدرتی مانند آمریکا، ایران را به این خاطر بمباران کند زیرا این اتفاق سبب تشدید درگیری های بی مورد می شود.

به گفته این سناتور جمهوریخواه، افرادی مانند «دیک چنی» - معاون جرج بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا - و «جان بولتون» که «عاشق» جنگ عراق بودند، «کشته مرده» جنگ با ایران هستند.

همچنین "باب بائر" مامور سابق سیا به سی ان ان گفت، حمله به تاسیسات نفتی عربستان بازی را عوض کرد.

«آدام شف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز در مصاحبه با شبکه «سی.بی.اس» ادعا کرد: حوثی ها بدون کمک ایرانی ها قادر به انجام این حمله نبودند و توانایی آن را ندارند و این ایرانی ها هستند که می دانند چگونه این فن آوری را به کار بندند.

سی ان ان همچنین گزارش داد: مقامات آمریکایی با انتشار تصاویر ماهواره ای اعلام کردند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان از سمت یمن دشوار است.

این شبکه خبری افزود: حمله به تاسیسات نفتی آرامکو منجر به افت 5.7 میلیون بشکه نفت در روز عربستان شده و بر تولید گاز نیز تاثیر گذارده است.

یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز شنبه 23 شهریور ماه در عملیاتی با عنوان "توازن بازدارندگی دوم " پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" وابسته به شرکت نفتی "آرامکو" عربستان را هدف ۱۰ پهپاد خود قرار داد.

در پی این حملات، حدود ۵۰ درصد از صادرات نفت خام عربستان به بازارهای جهانی متوقف شد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پس از این اقدام، با هدف دلجویی از سعودی ها در توئیتی مدعی شد که آماده حمله نظامی است اما منتظر است تا سعودی ها، تایید کنند که این حمله کار چه کسی بوده است.

عربستان از پنج سال پیش تاکنون در قالب ائتلاف متجاوز علیه یمن، مردم این کشور را هدف حملات مداوم قرار داده است؛ حملاتی که تا کنون جان هزاران نفر را گرفته و تعداد زیادی مجروح برجا گذاشته است.

نیروهای یمنی نیز بعد از چند بار تهدید به انتقام در نهایت اقدام به حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو کردند.

این نیروها اعلام کردند که در صورت پایان نیافتن حملات و تحریم ها علیه یمن حملات ادامه خواهد داشت.

###




نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.