ترامپ: بسته به تائید عامل حملات به عربستان و شرایط، آماده اقدام هستیم

در دیگر سو، اتحادیه اروپا و کشورهای این قاره نیز از افزایش بحران و تنش‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

پرسش:رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به حملات پهپادی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان، می‌گوید کشورش آماده اقدام نظامی است؛ بسته به این‌که عامل حملات تائید شود و این‌که تحت چه شرایطی چنین اقدامی انجام خواهد گرفت.

دونالد ترامپ بامداد ۲۵ شهریور ماه به وقت تهران در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته است «به تاسیسات عرضه نفت عربستان سعودی حمله شده‌است. دلایلی وجود دارد که باور کنیم مقصر را می‌شناسیم، بسته به تائید (این‌که عامل حملات کیست) آماده اقدام نظامی هستیم».

ترامپ افزوده «اما منتظریم تا پادشاهی [سعودی] بگوید به باور آن‌‌ها چه کسی عامل حملات بوده، و این‌که تحت چه شرایطی دست به اقدام خواهیم زد».

روز شنبه ۲۳ شهریور ماه تاسیسات نفتی در مرکز پالایش و فراوری بقیق و میدان نفتی خریص، دومین میدان نفتی بزرگ عربستان، هدف حملات پهپادی قرار گرفت، که اختلال عمده‌ای در عرضه و فروش نفت این کشور ایجاد کرد.

انصارالله یمن می‌گویند حملات کار آن‌هاست و برای انجام آن از ده هواپیمای بدون سرنشین استفاده کرده‌اند. آن‌ها در عین حال تهدید کرده‌اند که عملیات بعدی شدیدتر و وسیع‌تر خواهد بود.

با این حال مقام‌های دولت آمریکا و نیز برخی دیگر از چهره‌های نزدیک به آن مدعی اند و  ایران را متهم به طرح‌ریزی و انجام حملات کرده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز شنبه در توییتر خود نوشت: در میانه تمام درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران اکنون حمله بی‌سابقه‌ای به منبع تامین انرژی جهان انجام داده است. هیچ مدرکی و نشانه‌ای در دست نیست که این حملات از یمن صورت گرفته است.

او در عین حال افزوده کشورش «با متحدان و شرکای خود همکاری خواهد کرد تا ضمن تضمین عرضه کافی انرژی، ایران را به دلیل تجاوزهایش پاسخگو کند».

یک مقام ارشد آمریکایی نیز در ۲۴ شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز ضمن متهم کردن تهران به انجام حملات تاکید کرده «مهم نیست این کار چطور انجام شده، مسئله این است که راه فرار از آن نیست. پای هیچ کس دیگری در میان نیست. شواهد هیچ جهت دیگری را نشان نمی‌دهد جز ایران».

در این میان سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام، که از چهره‌های نزدیک به ترامپ هم هست، خواستار حمله به پالایشگاه‌های ایران به تلافی حملات حوثی‌ها شده‌است.

اما وزارت خارجه کشورمان در واکنش به این ادعاها دست‌داشتن در حملات را رد کرده‌است. عباس موسوی، سخنگوی این وزارت‌خانه روز یک‌شنبه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا آن‌ را برنامه‌ریزی «برای اقداماتی در آینده» توصیف کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، نیز در توئیترش نوشته «مایک پومپئو که در فشار حداکثری شکست خورده دارد به دروغ حداکثری روی می‌آورد».

در همین راستا سناتور دمکرات کریس مورفی از برابر انگاشتن حوثی‌ها و جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌است.

عراق گزارش‌های منتشرشده در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی در مورد استفاده از خاک آن کشور برای انجام حملات را رد کرده‌است.

در دیگر سو، اتحادیه اروپا و کشورهای این قاره نیز از افزایش بحران و تنش‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای گفته‌است حملات پهپادی «تهدیدی واقعی را متوجه امنیت منطقه کرده است».

بنا بر گزارش‌ها حملات روز شنبه پنج میلیون بشکه از تولید نفت عربستان را کاسته‌است. با این حال دولت آمریکا تاکید کرده آماده استفاده از ذخایر راهبردی برای جلوگیری از اختلال در عرضه نفت است. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.