پرندگان مهاجر، قربانی حشره‌کشی پرمصرف

نتایج مطالعات جدید محققان کانادایی نشان داد که حشره‌کش پرمصرف کنفیدور با مبتلا کردن پرندگان مهاجر به بی‌اشتهایی عصبی و به تاخیر انداختن مهاجرت آن‌ها، جانشان را می‌گیرد.

پرسش: پژوهشگران می‌گویند که حتی مصرف دُزهای بسیار پایینی از حشره‌کش شیمیایی کنفیدور (ایمیداکلوپراید) می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامت پرندگان مهاجر بوده و در کاهش جمعیت آن‌ها نقش ایفا کند. 

به گزارش پایگاه اینترنتی «دیلی میل»، محققان دانشگاه ساسکاچوان کانادا با مطالعه بر روی گنجشک‌های کاکل سفیدی که دزهای پایینی از این آفت‌کش را استفاده کرده بودند، شواهدی از کاهش وزن و تاخیر در چرخه مهاجرتی را در این پرندگان مشاهده کردند.

این پرندگان در مدت ۶ ساعت ۶ درصد از وزن بدن خود را از دست داده و سه روز و نیم در موعد مهاجرت آن‌ها تاخیر افتاده بود.

اگرچه حیوانات اختلال بی اشتهایی عصبی را آن طور که در انسان اتفاق می‌افتد، تجربه نمی‌کنند اما محققان از این اصطلاح برای توصیف وزن زیادی استفاده کرده‌اند که این پرندگان به دلیل خودداری از خوردن از دست می‌دهند. 

به گفته نیکول میشل بوم شناس ارشد، دوره مهاجرت زمان خطرناکی برای پرندگان است و هرگونه تاخیر می‌تواند آن‌ها را در معرض حمله شکارچیان قرار داده و یا تولید مثل را در آن‌ها تحت تاثیر قرار دهد.

حشره‌کش کنفیدور در گروه  نئونیکوتینویدها قرار دارد که مطالعاتی گسترده‌ای در مورد نقش مخرب آن‌ها در سلامت زنبورهای عسل انجام شد و سال گذشته اروپا استفاده از آن‌ها را در فضای آزاد ممنوع کرد.

جزئیات این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.