حضور بانوان در ورزشگاه‌ها سبب کاهش معضلات فرهنگی می‌شود

یک پیشکسوت و کارشناس فوتبال گفت: برخلاف تصور عمومی، معتقدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها سبب کاهش معضلات فرهنگی می‌شود و چه بهتر که هر چه زودتر شاهد حضور این قشر از جامعه برای تماشای فوتبال باشیم.

پرسش: حسین چرخابی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور حق دارند از فضاهایی مانند ورزشگاه‌ها همچون مردان استفاده کنند، بنابراین امیدواریم برنامه‌ریزی‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها به همین سمت و سو برود.

وی اضافه کرد: بررسی سیر فرهنگی و تاریخی در کشورمان نشان می‌دهد که هر جا بانوان حضور دارند تنش و درگیری کمتر است و به همین دلیل می‌توان امیدوار بود که با حضور آنان در ورزشگاه‌ها دیگر معضلات فرهنگی مانند فحاشی، درگیری‌ها و دیگر اقدامات ضد فرهنگی و یا خطرناک کاهش پیدا کند.

این مربی پیشکسوت فوتبال، هواداران را بخش جدانشدنی از ورزش و بویژه این رشته خواند و گفت: استفاده تمام و کمال هم از جنبه معنوی، فرهنگی، حمایتی و هم از جنبه درآمدزایی با فروش بلیت برای باشگاه‌ها و تیم ملی ضروری است و نباید از آن غفلت کرد.

این پیشکسوت اصفهانی فوتبال با تاکید بر پایبندی و اجرای قوانین بین المللی در داخل ایران، تصریح کرد: هشدارهایی که فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به ایران داده است باید بیش از گذشته جدی گرفته شود، زیرا هرگونه اقدامی مانند تعلیق و یا جلوگیری از حضور کشورمان در میدان‌های بین المللی به راحتی حل شدنی نخواهد بود.

چرخابی ابراز امیدواری کرد که روزی فرا برسد که هواداران نه به صورت مجزا از یکدیگر بلکه خانوادگی بتوانند در ورزشگاه‌ها حضور یابند و از نزدیک بازی‌های پرطرفدارترین رشته ورزشی دنیا را به تماشا بنشینند.

این کارشناس بر دیگر ضروریات لیگ حرفه‌ای فوتبال اشاره و خاطرنشان کرد: برای موضوع خصوصی سازی و دخالت نکردن دولت در فوتبال نیز باید بیش از گذشته برنامه ریزی و اقدام کرد، چرا که از شاخص‌های فوتبال حرفه ای، باشگاه داری و درآمدسازی از طریق همین بخش است.

موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات فوتبال چند سالیست در محافل اجتماعی و ورزشی کشور مطرح می‌شود که البته جز چند بازی اندک، برنامه مشخصی در این پیوند از سوی نهادهای مرتبط اعلام نشده است.

برای مثال تیم ملی فوتبال کشورمان ۲۴ مهر پارسال در حالی دیدار تدارکاتی مقابل بولیوی در ورزشگاه آزادی تهران را با برتری ۲ بر یک به اتمام رساند که جمعی از بانوان، این بازی را از نزدیک تماشا کردند.

همچنین در فینال فصل قبل لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا بین دو تیم پرسپولیس ایران و 'کاشیما' ژاپن در ورزشگاه آزادی تهران جمعی از بانوان حضور داشتند و به تشویق نماینده کشورمان پرداختند.

البته به جز بازی های انگشت شمار که حضور بانوان در ورزشگاه ها علنی بود، این حضور در سایر مسابقات با چهره و لباس مبدل همچنان ادامه دارد.

در همین ارتباط وزیر ورزش و جوانان روز گذشته گفت: وزارتخانه و فدراسیون فوتبال با کمک نیروی انتظامی و نهادهای مسئول، توانایی تامین شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها با رعایت ملاحظات شرعی را دارند.

مسعود سلطانی‌فر  اظهار داشت: زیر ساخت‌های لازم برای حضور زنان شامل ورودی، معبر، محل استقرار و خدمات ویژه رفاهی بصورت جداگانه در تمام ورزشگاه‌های ملی و بزرگ، فراهم و آماده شده است.

وی با اشاره به حضور تماشاگران زن در سالن مسابقات رشته های والیبال، بسکتبال و هندبال گفت: با رعایت تمام ملاحظات شرعی و فرهنگی، تماشاگران بیننده مسابقات در رشته‌های دیگر هستند و با هماهنگی، برنامه ریزی و پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته با عوامل انتظامی، امنیتی و وزارت کشور، تماشاگران زن در بازی‌های ملی با استفاده از امکاناتی که برای آن‌ها فراهم شده است حضور پیدا خواهند کرد.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.