روسیه: اظهارات نتانیاهو تنش ها را در منطقه تشدید می کند

وزارت امور خارجه روسیه چهارشنبه شب در بیانیه ای به وعده انتخاباتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد الحاق بخش هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی واکنش نشان داد و اعلام کرد: عملی شدن این طرح، تنش ها در منطقه (خاورمیانه) را تشدید می کند.

پرسش: در ادامه بیانیه وزارت امورخارجه روسیه آمده است: مسکو در نگرانی جهان عرب نسبت به سخنان نخست وزیر اسرائیل مبنی بر الحاق بخش هایی از غور اردن به خاک اسرائیل شریک است.

به گزارش شبکه تلویزیونی "روسیا الیوم"، مناطق موسوم به غور اردن و منطقه شمال بحرالمیت ۳۰ درصد کل کرانه باختری را تشکیل می دهد که در کنار  ۶۵ هزار فلسطینی ساکنان اصلی این مناطق، ۱۱ هزار واحد مسکونی در قالب شهرکهای صهیونیست نشین به صورت غیرقانونی در آنجا ساخته شده است.

روسیه اعلام کرد؛ این اقدام رژیم صهیونیستی، امیدها برای برقراری صلح در منطقه را به شکست می کشاند.

مسکو همچنان بر ضرورت یافتن راه حل جامع برای پایان دادن به درگیری فلسطینی ها و اسرائیل در چارچوب تشکیل دو کشور مستقل و در مرزهای سال ۱۹۶۷ تأکید کرد.

وزارت امور خارجه روسیه افزود: بهترین اقدام برای حل اختلاف اسرائیل و فلسطینی ها، مذاکره مستقیم و بر اساس حقوق بین الملل از جمله (عمل به) قطعنامه های شورای امنیت، کنفرانس مادرید (سال ۱۹۹۱) و ابتکار عمل صلح کشورهای عربی است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز سه ‌شنبه (۱۹ شهریور) اعلام کرد؛ در صورت پیروزی در انتخابات آینده کنست (پارلمان) قصد دارد بخش‌هایی از کرانه باختری شامل "غور اردن" و شمال "بحر المیت" را به اراضی اشغالی ملحق کند.

به دنبال شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه، قرار است انتخابات کنست ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریورماه) برگزار شود.

این سخنان در حالی مطرح می شود که نتانیاهو پیش از انتخابات شکست خورده ۲۰ فروردین‌ماه نیز وعده الحاق بخشی از کرانه باختری به سرزمین اشغالی را داده بود.

بسیاری از سازمان های بین المللی و کشورها و شخصیت ها از جمله اتحادیه اروپا، سازمان همکاری اسلامی، سوریه، قطر، ترکیه، اردن و سخنگوی دبیرکل سازمان ملل علیه سخنان نتانیاهو هشدار داده و "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان با اشاره به اینکه تصمیمات نخست وزیر اسرائیل بر خلاف قوانین بین المللی است، تأکید کرد؛ در صورت عملی شدن این طرح، تشکیلات خودگردان تمامی توافقات خود با تل آویو را لغو خواهد کرد.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.