مواضع متناقض مقامات دولت روحانی در مورد ورود زنان به ورزشگاه ها انعکاس جهانی یافت

شبکه های اجتماعی از جمله توییتر هم مملو از واکنش و موضع گیری در قبال این تناقض و بخصوص اظهارات محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور بود که گفته است ورود زنان به ورزشگاه به مصلحت نیست.

پرسش:موضع متناقض دو مقام ارشد دولت روحانی و نزدیک به رییس جمهور س از اظهارنظر در مورد مرگ سحر خدایاری، در مورد ورود زنان به ورزشگاه ها به گونه ای آشکار بود که در رسانه های فارسی و غیر فارسی زبان خارج از ایران انعکاس گسترده یافت.

شبکه های اجتماعی از جمله توییتر هم مملو از واکنش و موضع گیری در قبال این تناقض و بخصوص اظهارات محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور بود که گفته است ورود زنان به ورزشگاه به مصلحت نیست.

دو روز پس از اعلام خبر درگذشت «دختر آبی» و اوج گرفتن انتقاد در داخل و خارج به آن، چند مقام در دولت حسن روحانی به آن واکنش نشان دادند، سخنگوی دولت از موافقت با حضور زنان در استادیوم‌ها گفت، اما رئیس دفتر رئیس جمهور آن را «به مصلحت» ندانست.

رئیس‌ جمهور ایران در جلسه روز چهارشنبه، ۲۰ شهریور، هیئت دولت با بیان این‌ که «مردم به اندازه کافی با غصه و سختی مواجه هستند» گفت: «نباید اجازه داد که بر اساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود.»

حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، بدون اشاره صریح به موضوع درگذشت سحر خدایاری، دختر فوتبال‌دوستی که در واکنش به برخورد قضایی با وی خود را به آتش کشید، به فشارهای اقتصادی «دشمن» اشاره کرد و گفت که «نباید برخی از تندروی‌ها و مسیرهای غیردقیق که مردم را آزاد می‌دهد در جامعه اجازه بروز پیدا کند».

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز پس از جلسه هیئت دولت به طرح موضوع در جلسه پیشین وزیران اشاره کرد و گفت «نظر دولت به طور کلی موافق حضور زنان در ورزشگاه است».

سخنگوی دولت همچنین به گزارش مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، در مورد آماده شدن «زیرساخت‌های حضور زنان در ورزشگاه‌ها» اشاره کرد و افزود: «زیرساخت‌ها برای ورود خانم‌ها به تمام استادیوم‌ها برای بازی‌های ملی و لیگ فراهم شده و اکنون هیچ ورزشگاهی نیست که این زیرساخت‌ها را نداشته باشد.»

پیشتر، فدراسیون جهانی فوتبال تا نهم شهریورماه به ایران مهلت داده بود تا موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

با این حال، محمود واعظی، رئیس‌ دفتر رئیس‌ جمهوری، در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت حضور زنان در ورزشگاه را با توجه به «فضای فعلی که طرفداران تیم‌ها علیه یکدیگر فحش می‌دهند» به مصلحت ندانست و گفت: «اگر فضا در ورزشگاه اخلاقی و درست باشد از نظر ما حضور زنان در ورزشگاه‌ها منعی ندارد.»

پیشتر دست‌کم یک مقام در دولت حسن روحانی گفته است که این دولت «به احترام مراجع» روی این مسئله پافشاری نمی‌کند. 

 

 

واعظی در واکنش به درگذشت سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» بر اثر خودسوزی نیز گفت: «ما از یک طرف با خانواده‌ وی ابراز همدردی می‌کنیم و از سوی دیگر به هیچ وجه اقدام به خودسوزی را تائید نکرده و نمی‌پسندیم.»

تاکنون گزارشی از واکنش مقام‌های قضایی  به خبر درگذشت سحر خدایاری منتشر نشده است، اما خبرگزاری مهر با انتشار متنی که از آن با عنوان «گفت‌وگو با پدر مرحوم سحر خدایاری» یاد می‌کند، به‌ نقل از حیدرعلی خدایاری نوشت که نه او و نه دخترش و نه هیچ‌ یک از افراد خانواده‌اش با نظام «مشکلی نه داشته‌ایم و نه داریم».

شبیه این متن در شماره امروز روزنامه کیهان نیز منتشر شد که به‌ نقل از پدر سحر خدایاری می‌گوید که کسانی که موضوع ورود زنان به ورزشگاه را طرح می‌کنند در مرگ دختر آبی مقصرند.

خود این اظهارات پدرسحر خدایاری بازتاب وسیعی در شبکه های اجتماعی داشته است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.