ترامپ، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار کرد

ترامپ اشاره‌ای به جزییات مسائل مورد اختلاف میان خود وبولتون نکرده است اما در ماه‌های گذشته گزارش‌ها حاکی از آن بود که سیاست و موضع آمریکا در قبال ایران یکی از موارد اصلی اختلاف میان این دو نفر بوده است.

پرسش: دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا دقایقی پیش در خبر غیر منتظره ای اعلام کرد جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید را که در دولت آمریکا تندترین مواضع را علیه ایران داشت،برکنار کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید را از کار برکنار کرده است.

ترامپ گفت شب گذشته از جان بولتون خواست تا نامه استعفای خود را تقدیم او کند.

ترامپ در این پیام که روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور ماه منتشر شده است، گفت: «من شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر نیازی به خدمات او در کاخ سفید نیست. من، و دیگر اعضای این دولت، با بسیاری از پیشنهادهای او به شدت مخالفیم.»

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: «از این رو من از جان [بولتون] خواستم استعفایش را تقدیم کند که [این استعفانامه] امروز صبح به من تحویل داده شد. از جان بولتون بابت خدماتش بسیار سپاسگزارم.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «من هفته آینده مشاور امنیت ملی جدید را معرفی می‌کنم.»

بولتون فروردین سال گذشته به این سمت منصوب شده بود

جان بولتون سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید از زمان شروع کار ترامپ محسوب می‌شود. او جانشین ژنرال اچ.آر. مک‌مستر شده بود.

مایکل فلین نخستین مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود و پس از استعفای او و تا زمان روی کار آمدن ژنرال مک‌مستر، کیث کلوگ به عنوان مشاور موقت امنیت ملی انجام وظیفه می‌‌کرد. 

اختلاف بر سر ایران

ترامپ اشاره‌ای به جزییات مسائل مورد اختلاف میان خود وبولتون نکرده است اما در ماه‌های گذشته گزارش‌ها حاکی از آن بود که سیاست و موضع آمریکا در قبال ایران یکی از موارد اصلی اختلاف میان این دو نفر بوده است.

با این که هر دو از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای ایران بودند اما بولتون همواره موضعی سختگیرانه‌تر و تهاجمی نسبت به ایران دارد در حالی که ترامپ خواهان مذاکره برای رسیدن به توافقی تازه با ایران است.

یکی از مهم‌ترین وقایع اخیر که اختلاف میان رئیس جمهور آمریکا و مشاور امنیت ملی او را آشکار کرد، تصمیم حمله محدود نظامی به ایران به تلافی سرنگون شدن یک پهپاد آمریکایی به دست سپاه و لغو این تصمیم از سوی ترامپ در آخرین لحظات بود.

در آن زمان گفته شد که بولتون از مدافعان سرسخت چنین حمله‌ای بوده است.

مذاکره با طالبان، بولتون در حاشیه

از سوی دیگر گفته می‌شود اختلاف نظر بولتون با دونالد ترامپ بر سر روند مذاکرات اخیر آمریکا با طالبان در افغانستان آخرین ضربه را بر روابط این دو نفر زده است.

چند روز پیش روزنامه واشنگتن‌پست از این اختلاف پرده برداشت و گزارش داد که بولتون دراین مذاکرات به حاشیه رانده شده است.

این روزنامه گزارش داده بود که بولتون شدیدا مخالف توافق آمریکا با گروه طالبان بود و به همین دلیل از او در یک نشست مهم از مقامات امنیتی آمریکا برای بحث روی این مذاکرات در اوایل اوت دعوت نشده بود.

همچنین گزارش شده بود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان کپی پیش‌نویس موافقتنامه میان آمریکا و طالبان را در اختیار جان بولتون قرار نداده بود. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.