جزئیات تازه از قتل خاشقچی توسط دولت سعودی منتشر شد

قتل خاشقچی ۵۹ ساله و سردبیر پیشین روزنامه الوطن سعودی، ضربه محکمی به وجهه سعودی در سطح جهان و بویژه بن سلمان وارد کرده است که برخی نتایج آن همچنان باقی است.

پرسش: یک روزنامه ترکیه ای جزئیات تازه ای از پرونده قتل "جمال خاشقچی" روزنامه نگار منتقد سعودی منتشر کرد که ۱۰ مهرماه ۹۷ در کنسولگری ریاض در استانبول کشته شد.

 

پایگاه خبری "خلیج اونلاین" عصر یکشنبه گزارش داد: روزنامه "دیلی صباح" چاپ ترکیه به شهادت برخی اعضای تیم امنیتی سعودی که دست به ترور خاشقچی زدند، دست یافته است که از کتمان نقش واقعی "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی در این پرونده حکایت دارد.

براساس این گزارش، "احمد عسیری" معاون دستگاه اطلاعاتی عربستان تلاش کرد، از "سعود القحطانی" مشاور پیشین دیوان سلطنتی و بن سلمان دفاع و نقش ولیعهد سعودی را پنهان کند.

این گزارش می افزاید: القحطانی با تیم مذاکره کننده ای که نظارت آن را بر عهده داشته تماس داشته است و برای نخستین بار، مشخص می شود، برخلاف تصور پیشین که "ماهر المطرب" مسؤول شماره یک تیم عامل ترور معرفی می شد، سرلشکر "منصور ابو حسین" مسؤول اصلی این تیم و المطرب مرد شماره ۲ و مسؤول مذاکره با خاشقچی بوده است.

دیلی صباح به نقل از شهادت عسیری می نویسد: مسؤول پیشین سعودی (القحطانی) دستور کشتن خاشقچی را نداد حتی نخواست، وی به زور به عربستان برگردانده شود، بلکه از سرلشکر ابوحسین خواسته شد، خاشقچی را قانع کند که با آنان به ریاض برگردد.

ابوحسین می گوید، عسیری در تماس تلفنی خواست، خاشقچی به زور به عربستان برگردانده شود. برای انجام این مأموریت سه تیم اطلاعاتی، مذاکره کننده و تیم لجستیکی به صورت جداگانه کار می کردند که ریاست این سه گروه را وی برعهده داشته است.

وی گفت: پس از آن با "محمد العتیبی" سرکنسول سعودی در استانبول تماس گرفتم و به وی گفتم که به همراه ۱۵ تن دیگر، به استانبول می آیم.

ابوحسین ادمه داد: اگر خاشقچی قبول نمی کرد که با ما به عربستان بیاید، برنامه ریزی شده بود که یک منطقه امن برای ربایش وی تعیین شود، به همین خاطر برای مصاحبه با همکار محلی کنسولگری، اول اکتبر (۹ مهر ۹۷) وارد استانبول شدم و عسیری بنا به درخواستم، مرا به القحطانی معرفی کرد.

به اعتراف ابوحسین، القحطانی به او می گوید: عربستان به میدانی برای سازمان ها و کشورهای معاند تبدیل شده است و اگر بتوانی خاشقچی را به ریاض بکشانی، موفقیت فوق العاده ای را رقم خواهی زد، پس از آن بود که با "محمد صلاح الطبیقی" (رئیس پزشک قانونی عربستان) تماس گرفتم و به او اعلام کردم، باید مأموریت انجام شود.

از سوی دیگر "ماهر المطرب" دیگر عضو برجسته تیم ترور خاشقچی در این باره می گوید: تصمیم گرفتم، در صورتی که نتوانم خاشقچی را متقاعد کنم به عربستان برگردد، او را بکشم.

وی ادامه می دهد: در ابتدا خواستم، جسد خاشقچی را در باغچه کنسولگری سعودی در استانبول دفن کنم، اما بعدا تصمیم گرفتم، برای آن که شناسایی نشود، جسد وی را تکه تکه کنم.

به گفته مطرب، وی پیش از کشتن خاشقچی، اطراف ساختمان کنسولگری عربستان را بررسی می کند و به این نتیجه می رسد، به آسانی امکان خروج جسد از ساختمان نیست، به همین خاطر تصمیم گرفته می شود که کشته شود، اما پیش از آن از سرکنسول سعودی خواستم، جایی را برای ملاقات با خاشقچی تعیین کند.

المطرب می گوید: با خاشقچی نشستیم و تلاش کردیم که او را متقاعد کنیم با ما به ریاض برگردد، اما او نپذیرفت و به همین خاطر با ماده مخدر وی را کشتم.

این عضو تیم ترور خاشقچی افزود: رو به روی او و روی میز، یک حوله، سوزن و ماده مخدر قرار دادم، خاشقچی از من پرسید: داری چه کار می کنی؟ جواب دادم: از شرت خلاص خواهیم شد.

مطرب ادامه داد: خاشقچی به من گفت، نامزدش بیرون منتظر اوست، و ماندن طولانی مدت او در ساختمان کنسولگری، برای سعودی دردسر ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: خاشقچی تلاش کرد، فرار کند اما سه تن از اعضای تیم شامل "ترکی المشرف الشهری"، "ولید عبدالله الشهری" و قهد شبیب البلاوی" بازوی او را گرفتند و او را روی صندلی نشاندند.

"الطبیقی" رئیس پزشک قانونی عربستان نیز در شهادتش گفت: موادی که خریداری شده بود، برای کشتن (خاشقچی) کافی نبود ، بنابراین من دوز بالای آن مواد مخدر را با خود از قاهره آوردم.

"محمد المدنی" عضو دیگر تیم ۱۵ نفره سعودی که خود را به جای خاشقچی جا زد، در شهادتش افزود: لباس خاشقچی را پوشیدم و عینکش را به چشم زدم تا این طور وانمود شود، وی از کنسولگری خارج شده است. به طرف میدان "سلطان احمد" رفتم، در یکی از سرویس های بهداشتی، لباسم را عوض کردم و لباس و عینک خاشقچی که به چشم داشتم را دور انداختم.

دیلی صباح نوشت: پس از کشته شدن خاشقچی، جسد تکه تکه شده وی در کیسه های سیاه قرار داده شد و عاملان این قتل با یک همکار محلی در ترکیه که از محتوای کیسه ها آگاهی نداشت، به توافق رسیدند که از دست کیسه خلاص شوند.

این روزنامه ترکیه ای افزود: همکار محلی کنسولگری سعودی یک شهروند سوری بود و تیم قتل، با وی برای خروج این کیسه ها از شهر هماهنگ کرده بود.

نخستین جلسه محاکمه عاملان قتل خاشقچی، سوم ژانویه  ۲۰۱۸ (۱۳ دی ماه ۹۷) برگزار شد که منصور ابوحسین و ۹ تن دیگر از این تیم در آن حضور داشتند.

دادستان کل عربستان برای "ترکی مشرف الشهری"، ولید عبدالله الشهری"، "فهد شبیب البلوی"، ماهر المطرب"، "صلاح محمد الطبیقی" حکم اعدام و برای اعضای دیگر حکم حبس ابد صادر کرد.

جلسه محاکمه نخست عاملان قتل این روزنامه نگار منتقد سعودی اوایل ژانویه ۲۰۱۸ (دی ماه ۹۷) و با حضور نمایندگانی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و بدون دعوت از "اگنس کالامارد" گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برگزار شد.

قتل خاشقچی ۵۹ ساله و سردبیر پیشین روزنامه الوطن سعودی، ضربه محکمی به وجهه سعودی در سطح جهان و بویژه بن سلمان وارد کرده است که برخی نتایج آن همچنان باقی است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.