احکام محکومیت فعالان کارگری هفت تپه اعلام شد

اسماعیل بخشی نیز برای مجموعه اتهاماتش به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شده که ۷ سال آن اجرا خواهد شد.‌

پرسش:جمال‌الدین حیدری‌منش، وکیل سپیده قلیان گفته است شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران آرای متهمان پرونده فعالان کارگری و مدنی مرتبط با مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه را صادر کرده است و موکلش برای اتهام‌های عضویت در گروه غیرقانونی، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب مجموعا به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده که ۷ سال آن قابل اجراست.

اسماعیل بخشی نیز برای مجموعه اتهاماتش به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شده که ۷ سال آن اجرا خواهد شد.‌

دادگاه انقلاب تهران، به جز احکام سپیده قلیان و اسماعیل بخشی، احکام قضایی شمار دیگری از فعالان کارگری پرونده هفت‌تپه را هم صادر کرده است.

در یک اعلان غیررسمی؛ منابع نزدیک به کارگران هفت‌تپه می‌گویند عسل محمدی، ساناز الهیاری، امیر امیرقلی و امیرحسین محمدی فرد هم هر یک در مجموع به ۱۸ سال محکوم شده‌اند که بنابر قانون ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۷ سال این احکام قابل اجراست.

امیرحسین محمدی فرد، سردبیر نشریه گام، و عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیر امیرقلی اعضای تحریریه این نشریه بودند.

بنابر گزارش‌ها، محمد خنیفر، دیگر کارگر هفت‌تپه نیز به ۶ سال حبس تعزیری محکوم است که هنوز مشخص نیست چه میزان از آن قابل اجرا خواهد بود.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در آبان ماه گذشته در اعتراضات کارگری هفت‌تپه بازداشت شده بودند و بعد از آزادی اعلام کردند که شکنجه شده‌اند.

بخشی و قلیان بعد از پخش فیلم "طراحی سوخته" از سیما، که حاوی اتهامات متعددی علیه دستگیرشدگان بود، در روز سوم بهمن دوباره بازداشت شدند.

وزارت اطلاعات و قوه قضاییهن شکنجه این دو زندانی را رد کرده‌اند.

در چند هفته گذشته دستگاه قضایی محاکمه کارگرانی را آغاز کرده که در اعتراضات کارگری پاییز سال گذشته در شوش و اهواز حضور داشتند.

اخیرا نیز ۱۶ کارگر نیشکر هفت‌تپه نیز به حبس تعلیقی و شلاق محکوم شدند.

همزمان با اعلام این خبرها، رئیس کل دادگستری خوزستان می‌گوید برای ۴۱ کارگر فولاد اهواز قرار منع تعقیب صادر شده است.

اخیرا دادگاه انقلاب اهواز ۴۱ نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز را به اتهام شرکت در اعتراضات کارگری پاییز سال گذشته احضار کرد.

اکنون به گفته رئیس کل دادگستری خوزستان، "در خصوص این افراد قرار منع تعقیب صادر شده است و صرفا دعوت از آنها جهت حضور در دادگستری به منظور ابلاغ رای منع تعقیب و اطلاع از رای صادر شده در خصوص آنان با موضوع قرار منع تعقیب است".

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.