دشواری‌های اطفای آتش در جنگل‌های ارسباران

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی از ناکافی بودن امکانات محلی، تاخیر در اعزام بالگرد از تهران و مشکل تامین اعتبار به عنوان گوشه‌ای از دشواری‌های تلاش شبانه‌روزی نهادهای مسوول استان برای اطفای آتش‌سوزی در ۳۰۰ هکتار از جنگل های ارسباران یاد کرد.

پرسش: محمدرضا هنربر روز جمعه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان شرقی گفت: از روز دوشنبه تاکنون که آتش سوزی جنگل های ارسباران آغاز شد، بلافاصله هماهنگی و پیگیری های لازم برای مهار و اطفای آتش انجام شد.

وی اظهار کرد: متاسفانه در ۴ روز گذشته که برای مهار آتش بالگرد نیاز بود، این  وسیله به منطقه اعزام نشد و در مقطع فعلی نیز برای مهار آتش و اعزام نیرو، آب و مواد غذایی به هلی برد نیاز داریم.

وی ادامه داد: در موضوع تامین اعتبار هم مشکل داریم و برای رفع آن اساس باید اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ در اختیار مدیریت بحران قرار بگیرد.

داود بهبودی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی هم در این نشست گفت: فرآیند تامین اعتبار در تبصره های ۱۰ و ۱۲ طولانی است و به این دلیل باید سرعت عمل در تخصیص های ملی را داشته باشیم.

جواد رحمتی معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز افزود: باید با توجه به اینکه موضوع آتش سوزی جنگل های ارسباران خارج از اختیارات استانی است و تعریف مدیریت بحران به آن دلالت دارد، کمک های کشوری دست استان را بگیرد و بر این اساس باید ساختار مدیریت بحران در استان ها طوری باشد که امکان مدیریت وجود داشته باشد.

قلی الله‌قلی‌زاده، نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز به اهمیت جنگل‌های ارسباران از نظر منابع طبیعی و معیشت مردم منطقه اشاره کرد و گفت: مردم منطقه همکاری خوبی در با دستگاه‌های مسئول داشتند و دستگاه‌ها نیز باید با تمام امکانات و تجهیزات خود برای مهار آتش‌سوزی تلاش کنند.

حمید قاسمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی هم با اشاره به وقوع ۲۵ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران از ابتدای سال تاکنون، اظهار داشت: آتش‌سوزی اخیر از سه روز گذشته در یکی ۲ نقطه آغاز شده که در این مدت، تمام امکانات و تجهیزات موجود استان برای مهار آن به منطقه اعزام شده است.

داور نامدار، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی نیز به شیب تند، سنگلاخی و صعب‌العبور بودن منطقه آتش‌سوزی و دشوار بودن دسترسی و استقرار نیروها اشاره کرد و گفت: همه نیروهای عمل‌کننده تحت مدیریت فرماندار خداآفرین مشغول فعالیت هستند و جلوی توسعه آتش گرفته شده است.

وی درخصوص آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران گفت: هم‌اکنون آتش‌سوزی در دو نقطه به طور کامل مهار شده و در دو نقطه نیز به صورت کنترل‌شده و نه شعله‌ور، ادامه دارد که امیدواریم تا بعد از ظهر امروز این دو نقطه نیز به طور کامل مهار شوند.

 

** اعزام سه فروند بالگرد به جنگل‌های ارسباران

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب ارتش اعلام کرد: سه فروند بالگرد در اختیار هوا نیروز ارتش در منطقه برای کمک به اطفای کامل آتش‌سوزی جنگل های ارسباران به منطقه اعزام شد.

امیر سرتیپ دوم علی حاجیلو روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: این بالگردها ویژه جابجایی نیروهای تخصصی در مناطق صعب العبور و مرتفع و انتقال تجهیزات اطفای حریق از قبیل کپسول های آتش نشانی و مخازن آب کوچک مقیاس هستند.

وی یادآوری کرد: بلافاصله  پس از وقوع آتش سوزی در ارسباران و نشست ستاد بحران آذربایجان شرقی و درخواست کمک از ارتش، به تیپ 321 متحرک هجومی مستقر در مرند و جلفا ماموریت ابلاغ شد که با نیروهای آموزش دیده و زبده بلافاصله در منطقه حضور پیدا کنند و برای اطفای حریق وارد عمل شوند.

وی افزود: بر این اساس ارتش از ساعت اولیه آتش سوزی، حضور پررنگی در جنگل های ارسباران داشت و  با استفاده از یگان های مستقر در مرند و جلفا 18 تیم تخصصی اطفای حریق، سازماندهی و به منطقه اعزام شدند که ارتباط تاکتیکی و بی سیم نیروها با فرماندهی قرارگاه و  فرماندهی مرکزی تیپ 521 مستقر در ارسبارن به فرماندهی امیر حیدرزاده برقرار شد و نیروها به اطفای حریق شروع کردند.

فرمانده قرارگاه  منطقه ای شمال غرب ارتش ادامه داد: خوشبختانه حضور ارتشیان دلاور در منطقه تاثیر بسیار مهمی در تسریع اطفای آتش داشت و با توجه به اینکه بعد از هر بار مهار آتش، مجددا آتش در بعضی قسمت ها شعله ور  می شد، تصمیم بر این شد نیروهای ارتش در منطقه بمانند و با استفاده از سه فروند بالگرد هوانیروز برای امدادرسانی  و جابجایی نیروها به  نقاط صعب العبور که تردد وسایل ماشینی و نیروهای پیاده دیگر در آنجا مقدور نیست، اقدام کنند.

وی یادآوری کرد: در تمام یگان های مستقر در شهرستان ها یک گردان غیرسازمانی به نام «بلیات» داریم که با استفاده  از امکانات تخصصی در حوادث غیرطبیعی مانند آتش سوزی، سیل  و زلزله  وارد عمل می شوند و  نقش آفرینی می کنند.

 

** مهار آتش‌سوزی جنگل های ارسباران در مرحله لکه‌گیری است

فرماندار شهرستان خداآفرین با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای عمل‌کننده در مهار آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران، گفت: مهار آتش‌سوزی این جنگل‌ها در مرحله لکه‌گیری است.

علی امیری راد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مهار کامل آتش انجام گرفته، اما نیروهای موجود در منطقه برای لکه گیری و تثبیت مهار تلاش می کنند.

وی اضافه کرد: آتش سوزی جنگل های ارسباران در محدوده سه روستای خانقاه، مرداناقوم و کلوانق از سه روز قبل آغاز شد و به رغم  اطفای چندباره آتش، به دلیل مرتفع و بادخیز بودن منطقه، آتش به جنگل برگشت.

فرماندار خداآفرین تشریح کرد: انصافا همه نیروهای مردمی و  سازمانی اعم از آتش نشانی، هلال احمر، محیط زیست، منابع طبیعی و نیروهای ننظامی و انتظامی با هماهنگی مدیریت بحران استانداری اذربایجان شرقی و با تمرکز خداآفرین از همان ابتدای وقوع حادثه پای کار بودند  و از همه امکانات موجود برای اطفای حریق بهره گرفته  شد.

جنگل های ارسباران در شمال شرق و شمال آذربایجان شرقی به دلیل آنچه خطای اسنانی اعلام می شود، دچار آتش سوزی شده و به رغم اطفای چندباره آتش و شروع مجدد آن به علت کوهستانی و بادخیز بودن منطقه، تاکنون بیش از ۳۰۰ هکتار جنگل خاکسستر شده  است.

جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظط تنوع گونه های گیاهی و جانوری آن شمرده می شود، به گونه ای که گفته می شود ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه های گیاهی شناخته شده کشورمان در این لکه جنگلی یافت می شود.

جنگل های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حایز اهمیت فراوان است.

همین ویژگی ها سبب شده که پرونده جنگل های ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شود.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.