مطهری: درباره ترورهای هسته‌ای، قتل‌های زنجیره‌ای و انفجار مشهد روشنگری شود

این نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی که با شماره روز چهارشنبه ۳۰ مرداد روزنامه «اعتماد» گفت‌وگو کرده، از مسئولان دولتی خواسته است که درباره این پرونده‌ها «پاسخگوی ابهامات» باشند.

پرسش:علی مطهری با درخواست «روشنگری» درباره پرونده‌هایی چون بازداشت‌های غیرقانونی مرتبط با ترورهای هسته‌ای، انفجار مشهد، قتل‌های زنجیره‌ای و اتوبوس ارمنستان، گفته است این رویدادها «به بهانه حفظ نظام» رخ داده است.

این نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی که با شماره روز چهارشنبه ۳۰ مرداد روزنامه «اعتماد» گفت‌وگو کرده، از مسئولان دولتی خواسته است که درباره این پرونده‌ها «پاسخگوی ابهامات» باشند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، ۲۸ مرداد در واکنش به ابهامات مطرح شده پیرامون پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای گفته بود «این اتفاق در این دولت رخ نداده» است.

مازیار ابراهیمی در سال ۹۱ به اتهام دست داشتن در «ترور دانشمندان هسته‌ای» ایران بازداشت و در سال ۹۳ آزاد شد. وی چندی پیش در مستندی که از شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی پخش شد شکنجه‌هایی را که برای اعتراف‌گیری تحمل کرد، از جمله اعدام ساختگی، توضیح داد.

به گفته ابراهیمی، او دو سال پس از پخش اعترافاتش از سیمای جمهوری اسلامی از زندان آزاد شد. وی در حال حاضر در آلمان به سر می‌برد.

به گفته ابراهیمی، علاوه بر او، ۱۱ نفر دیگر هم در این پرونده متهم شده بودند که آن طور که در گزارش‌ها آمده است همگی آزاد شده‌اند.

علی مطهری با اشاره به همین پرونده گفته است روش‌هایی که مسئولان کشور در این پرونده به کار گرفته‌اند، «اصلا متناسب با اخلاق و روش‌های اسلامی ما نیست».

این نماینده مجلس همچنین از حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد، خواسته است که به سوالات در این زمینه پاسخ دهد و ضمن «عذرخواهی»، خسارت‌هایی را که وارد کرده‌اند، جبران کنند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، روز ۲۶ مردادماه خبر داد که درباره سخنان مازیار ابراهیمی سوالی را از وزیر اطلاعات مطرح کرده است.

وزیر اطلاعات نیز روز ۱۶ مرداد وعده داده بود که در یک کنفرانس خبری به «موارد مطرح شده» درباره پرونده ترور «دانشمندان هسته‌ای» ایران پاسخ دهد ولی این نشست خبری هنوز برگزار نشده است.

دومین پرونده‌ای که مطهری به آن اشاره کرده، پرونده انفجار در حرم امام رضا(ع) در سال ۱۳۷۳ است.

در جریان این انفجار که ۳۰ خرداد ۱۳۷۳ رخ داد، ۲۴ نفر کشته و ۲۹۰ نفر زخمی شدند. مقام‌های کشور در آن زمان ابتدا اعلام کردند که چند نفر از عوامل سازمان منافقین این انفجار را طراحی و انجام داده‌اند. اعترافات افراد بازداشت شده هم از سیما پخش شد.

با این حال، سال ۱۳۷۸ در جریان افشاگری پیرامون قتل‌های زنجیره‌ای، چهره‌های سیاسی نزدیک به دولت خاتمی فاش کردند و مدعی شدند که این انفجار توسط وزارت اطلاعاتصورت گرفته است.

وزارت اطلاعات تاکنون توضیحی درباره این حادثه نداده است.

سومین پرونده مورد اشاره علی مطهری، قتل‌های زنجیره‌ای است. در جریان این قتل‌ها که پاییز سال ۱۳۷۷ رخ داد، چند نفر از فعالان سیاسی و فرهنگی به قتل رسیدند. وزارت اطلاعات دی‌ماه ۷۷ اعلام کرد که گروهی از اعضای خودسر در این وزارتخانه در طراحی قتل‌ها دست داشتند.

به گفته مطهری این قتل‌ها برای ترساندن «دگراندیشان و روشنفکران» انجام شده است.

چهارمین پرونده مورد اشاره علی مطهری نیز به پرونده «اتوبوس ارمنستان» مشهور است. در جریان این عملیات که مرداد سال ۱۳۷۵ رخ داد، ماموران وزارت اطلاعات تلاش کردند که اتوبوس حامل ۲۱ نویسنده و شاعر ایرانی که قرار بود به ارمنستان بروند را به دره‌ای پرتاب کنند که این عملیات ناموفق بود.

این نماینده مجلس گفته است افرادی که چنین عملیات‌هایی را انجام می‌دهند، می‌گویند «ما برای حفظ نظام می‌توانیم به چنین اقداماتی دست بزنیم».

علی مطهری شهریور ۹۵ نیز در نامه‌ای خواستار روشن شدن تکلیف شایعات درباره اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ شد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.