هشدار آمریکا به یونان؛ کمک به نفتکش ایرانی «پیامد خواهد داشت»

ابرنفتکش «گریس ۱»، با نام فعلی «آدریان دریا ۱»، سیزدهم تیرماه در حالی که دو میلیون بشکه نفت ایران را حمل می‌کرد در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شد.

پرسش:یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت، به دولت یونان موضع قاطع خود را در خصوص نفتکش حامل نفت ایران که پس از رفع توقیف در جبل الطارق به سمت آ‌ب‌های این کشور در حرکت است، اعلام کرده‌ایم.

به گزارش رویترز، واشینگتن ادعا دارد که ابرنفتکش «گریس ۱» که به «آدریان دریا ۱» تغییر نام داده، در حال انتقال نفت برای سوریه است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، تاکید کرده است که هرگونه تلاش برای کمک به این نفتکش می‌تواند به عنوان «حمایت از سازمان‌های تروریستی خارجی» محسوب شود و پیامدهای مهاجرتی و قضایی بالقوه به دنبال خواهد داشت.

این ابرنفتکش حامل نفت ایران اواخر روز یکشنبه پس از ۴۵ روز توقیفجبل الطارق ترک کرد.

رویترز می‌گوید، اطلاعات ردیابی کشتی «ریفی نیتیف» روز دوشنبه نشان می‌دهد که این کشتی به مقصد کالاماتا در یونان در حال حرکت است و قرار است یکشنبه آینده وارد این بندر شود.

وی در ادامه تصریح کرده است، ایالات متحده موضع قاطع خود را در خصوص هرگونه کمک به این ابرنفتکش به دولت یونان و تمام بنادر در دریای مدیترانه اعلام کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا روز گذشته اعلام کرده بود به خاطر «استفاده غیرقانونی از نظام مالی آمریکا جهت کمک‌رسانی و تأمین مالی سپاه پاسداران به منظور فروش نفت به سوریه» از دولت جبل الطارق خواست نفتکش گریس ۱ را دوباره توقیف کند.

اما دولت جبل الطارق این درخواست را نپذیرفت و این ابرنفتکش اواخر یکشنبه حرکت خود را آغاز کرد.

در همین زمینه، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه گفت جمهوری اسلامی درباره توقیف دوباره نفتکش ایرانی به آمریکا هشدار داده و واشینگتن را از «عواقب بد» این اقدام برحذر داشته است.

عباس موسوی در نشست خبری روز دوشنبه با اشاره به درخواست آمریکا برای توقیف دوباره ابرنفتکش «آدریان دریا ۱» گفت: «ایران از طریق مجاری رسمی که داشته، و به ویژه سفارت سوئیس، هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند چرا که با عواقب بدی روبه‌رو می‌شوند».

ابرنفتکش «گریس ۱»، با نام فعلی «آدریان دریا ۱»، سیزدهم تیرماه در حالی که دو میلیون بشکه نفت ایران را حمل می‌کرد در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.