«بابا بسکی» درگذشت

غلامعلی بسکی معروف به بابا بسکی (زاده بهمن ۱۳۱۰ در سبزوار) پزشک و هوادار پیشروی محیط زیست ایرانی بود.

پرسش: دکتر غلامعلی بسکی پیشگام حمایت از محیط زیست ایران روز چهارشنبه پس از مدت ها رنج بردن از بیماری تنفسی در سن 88 سالگی درگذشت. 

غلامعلی بسکی معروف به بابا بسکی (زاده بهمن ۱۳۱۰ در سبزوار) پزشک و هوادار پیشروی محیط زیست ایرانی بود.

وی در سال ۱۳۴۵ بیمارستانی را در شهر گنبد کاووس تأسیس کرد و پس از آن در ۱۳۴۹ زندگی شهری را رها کرد و به مرور تبدیل به یک گیاه‌خوارِ مطلق شد و زندگیِ خود را وقفِ دفاع از محیط زیست و تبلیغِ گیاه‌خواری کرد.

دکتر بسکی پس از به پایان رساندن تحصیلات متوسطه در دبیرستان اسرار حاج ملا هادی سبزواری، در رشته طب دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه تحصیل داد و در سال ۱۳۴۵ با درجه تخصص جراحی زنان از همان دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

وی در سال ۱۳۳۱ ازدواج کرد و چهار فرزند و شش نوه داشت.

از سال ۱۳۴۹ با دوری از زندگی شهری، تصمیم می‌گیرد در جنگل گلستان اقامت گزیند. وی به مدد کوه‌پیمایی‌های زیاد در میان جنگل‌ها و دره‌های پر درخت و پر از چشمه‌سار، خلق و خوی طبیعت دوستی را دریافت و چندین بیماری مزمن از قبیل آب‌مروارید، دیسک کمر و حساسیت‌های پوستی وی معالجه گردید.

بابا بسکی در سال ۱۳۴۹ به بیماری مبتلا می‌شود، وی گمان میکرد که دچار سرطان معده شده‌است اما این چنین نبود، در واقع میل غذا در او به علت افراط زیاد ایشان در خوردن گوشت البته به زبان خودشان باعث بروز چنین مشکل بزرگی شده بود، وی پس از اینکه با استفاده از خوردن انگور که استثناً به آن رمق پیدا کرده بود، قوایش را یافت؛ و وی متاثر از جهان بینی شعرایی از جمله مولوی، حافظ و سعدی تصمیم گرفت به طبیعت پناه ببرد و خام‌ گیاهخواری را در پیش بگیرد (باید توجه داشت که خام خواری صرفاً فقط نخوردن چیزهایی نیست که پخته شده اند، فقط کم خوردن آن است، همچنین ایشان از دوغ و شیر استفاده می‌کنند اما عملا یک گیاهخوارند و ابدا گوشت نمیخورند). وی پس از التیام یافتن تمام بیماری‌هایش، زندگی خود را وقف طبیعت می‌کند.

دکتر بسکی به تأثیر شفابخش گیاهان دارویی اعتقاد داشت و مطالعات خود را بیشتر صرف تحقیق در این مورد می‌کرد. وی همچنین بسیاری از اموال خود را صرف امور خیریه کرد.

 

 

برخی از فعالیت های او:
تأسیس بیمارستان و زایشگاه دکتر بسکی
تأسیس مدرسه تیز هوشان استان گلستان و خانه ریاضی استان گلستان و سرای گاندی (تیز هوشان فقیر در روستاها)

ساخت باغ انگور با روش آبیاری از فاضلاب.
تأسیس بیمارستان و زایشگاه دکتر بسکی
تأسیس مدرسه تیز هوشان استان گلستان و خانه ریاضی استان گلستان و سرای گاندی (تیز هوشان فقیر در روستاها)
ساخت باغ انگور با روش آبیاری از فاضلاب

«پرسش » درگذشت این اسظوره ایرانی عشق و دفاع از طبیعت و محیظ زیست را به بازماندگان و عشق ورزان بدون چشمداشت به محیظ زیست تسلیت می گوید.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.