روزتا اخبار جدیدی مخابره کرد

تصاویر ارسال شده توسط کاوشگر سیاره ای روزتا نشان می‌دهد که این کاوشگر تنها جرمی نیست که به اطراف ستاره دنباله دار ۶۷PChuryumov-Gerasimenko (۶۷PC-G)می‌چرخد بلکه این دنباله دار یک قمر کوچک موقتی نیز دارد.

پرسش: به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، مقایسه تصاویر چهار سال پیش ۶۷P/C-G ، زمانی که این دنباله دار در کمترین فاصله با خورشید قرار داشت، نشان می‌دهد که قطعه‌ای از بقایای این دنباله دار به قطر ۴ متر شبیه یک قمر کوچک به دور ۶۷P/C-G در حال چرخش است.

با وجود اینکه ماموریت روزتا در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ به پایان رسید اما این کاوشگر بدون سرنشین هنوز در حال ارسال گنجینه ارزشمندی از اطلاعات به زمین است؛ اطلاعاتی که برخی از آنها کاملا غیر منتظره هستند. یک مورد، مجموعه‌ای از تصاویری است که توسط این فضاپیما در اواخر ژوئیه و آگوست ۲۰۱۵  که به دنباله دار ۶۷P / C-G نزدیک شده بود، گرفته شده است.

در این زمان، این دنباله‌دار در حضیض خورشیدی یا نقطه‌ای در مدار خود قرار داشت که کمترین فاصله را با خورشید دارد. در این زمان دنباله‌دار در فعال‌ترین وضعیت خود قرار دارد به طوری‌که خورشید فضای داخلی آن را گرم می‌کند و باعث می‌شود که یخ سطحی به گازهایی تبدیل شود که از آن خارج می‌شوند و با خود ابرهایی از گرد و غبار و آوار را حمل می‌کنند. این زمانی است که دنباله دار به معنای واقعی کلمه در حال جوشیدن است، بنابراین تعجبی ندارد که تکه‌های بزرگتر در ذرات گرد و غبار مخلوط شده باشند.

این قمر یکی از این تکه ها است که اوایل امسال توسط «جیکینت راجر» عکاس نجوم اسپانیایی در هنگام بررسی آرشیو تصاویر Rosetta- به ویژه تصاویر گرفته شده توسط دوربین زوایه باریکOSIRIS این فضاپیما در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۵ زمانی که ۴۰۰ کیلومتر با دنباله دار ۶۷P/C-G فاصله داشت- کشف شد. زمانی‌که وی برخی از این تصاویر را به یک گیف انیمیشنی تبدیل کرد مشاهده کرد که یک شئ به دور این دنباله دار در حال چرخش است.

طبق اعلام سازمان فضایی اروپا، این مینی قمر که به‌طور غیر رسمی توسط یک محقق به نام «جولیا مارین-یاسلی د لا پارا» ، Churymoon نام‌گذاری شده است اکنون با جزئیات بیشتری در دست مطالعه قرار دارد. الگوهای رایانه‌ای نشان می‌دهند که این شئ از دنباله دار ۶۷P/C-G ساطع شده است و اولین ۱۲ ساعت از چرخش مستقل خود را در فاصله میان ۲.۴ و ۳.۹ کیلومتری از مرکز این دنباله دار انجام داده است. سپس گاز ابر مانندی این قمر را احاطه کرد که رصد آن سخت شد اما بعدا در طرف مقابل دنباله دار مشاهده شد که این موضوع نشان می‌دهد که این قمر واقعا تا حدود ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵ به دور این دنباله‌دار در حال گردش بوده است.

اگرچه تکه‌های دیگری از بقایا در مجاورت ۶۷P / C-G مشاهده شده است اما سازمان فضایی اروپا می‌گوید که این بزرگترین موردی است که تاکنون پیدا شده است و تحت بررسی‌های بیشتر قرار خواهد گرفت.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.