ظریف: آمریکا منطقه را به انبار باروت آماده اشتعال تبدیل کرده

از سوی دیگر عراق که هم با ایران و هم با آمریکا روابط خوبی دارد، هشدار داده است که اعزام نیروهای غربی باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد.

پرسش:محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ، درباره مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه هشدار داده و گفته است که فروش تسلیحات آمریکا منطقه خلیج فارس را به "انبار باروت آماده اشتعال" تبدیل کرده است.

ظریف که به قطر سفر کرده بود، در گفت‌وگو با شبکه الجزیره هشدار داد که ورود ناوهای بیشتر به خلیج فارس باعث ناامنی منطقه خواهد شد.

وزیر امور خاجه در دیدار با امیر و وزیر خارجه قطر هم هرگونه ائتلاف نظامی خارجی در خلیج فارس را "از پیش شکست خورده" دانست.

بعد از حوادث اخیر در خلیج فارس و توقیف یک نفتکش با پرچم انگلیس، آمریکا از کشورهای دیگر دعوت به تشکیل یک ائتلاف برای تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز کرده است.

انگلیس تایید کرده که در این ائتلاف حضور خواهد داشت و گزارش‌هایی هم از همکاری اسرائیل با این ائتلاف منتشر شده است.

امروز دوشنبه ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به بریتانیا آمده تا از مقام‌های این کشور بخواهد که برخورد سخت‌گیرانه‌تری با ایران داشته باشد.

"انبار باروت"

ظریف در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت "امارات متحده با یک میلیون جمعیت، ۲۲ میلیارد دلار و عربستان ۸۷ میلیارد دلار در یک سال خرج خرید تسلیحات و تجهیزات نظامی کرده‌اند."

او گفت: "اگر درباره تهدیدهای این منطقه صحبت می‌کنیم، این تهدیدها از سوی آمریکا و متحدانش می‌آید که در حال سرازیر کردن سلاح به منطقه هستند و آن را به انبار باروتی آماده اشتعال تبدیل کرده‌اند."

وزیر امور خارجه تنگه هرمز را آبراهی باریک خواند که به گفته او حضور بیشتر شناورهای خارجی در آن باعث کاهش امنیت برای همه می‌شود.

ظریف پس از بازگشت از قطر، سفر خود را "بسیار سازنده" خواند و در توییتی نوشت: "تنها کشورهای منطقه می‌توانند امنیت منطقه را تضمین کنند."

قطر که میزبان یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاور میانه است تلاش می‌کند از درگیر شدن در دعوای ایران و آمریکا پرهیز کند.

اختلافات شدید قطر با عربستان و امارات متحده، متحدان اصلی آمریکا در منطقه هم باعث شده قطر در موقعیتی حساس قرار بگیرد.

مخالفت عراق با حضور نیروهای خارجی

از سوی دیگر عراق که هم با ایران و هم با آمریکا روابط خوبی دارد، هشدار داده است که اعزام نیروهای غربی باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد.

محمد علی حکیم، وزیر امور خارجه عراق، در توییتی نوشته است که کشورهای خلیج فارس با کمک همدیگر می‌توانند امنیت رفت و آمد کشتی‌ها را تضمین کنند.

او گفته است "عراق به دنبال کاهش تنش در منطقه از طریق گفت‌وگو است... حضور نیروهای غربی در منطقه تنش را افزایش خواهد داد."

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.