نتیجۀبی کفایتی مدیریت«ایرنا»؛ایرنا یاسایت غیراخلاقی معرفی محصولاتی خاص

داستان از این قرار بود که ایرنا صفحه جدیدی به نام «ایرنا زندگی»(  life irna) راه اندازی کرده است ( که به موقع به آن نیز خواهیم پرداخت) که دراین صفحه مطالب خلاف عرف حرفه ای- رسانه ای و اخلاقی جامعه ایران منتشر می شود که دو نمونه وقیح آن که حتی در خبرگزاری کشورهای لیبرال غربی نمی توان دید، روز چهارشنبه منتشر شد.

پرسش: چهارشنبه گذشته اهالی رسانه و دلسوختگان رسانه ای این مرزوبوم با دیدن سایت ایرنا و مطالب جنسی و غیر اخلاقی آن شوکه شدند.

داستان از این قرار بود که ایرنا اخیراً صفحه جدیدی به نام «ایرنا زندگی»(  life  irna) راه اندازی کرده است ( که در وقتی دیگر به آن نیز خواهیم پرداخت) که دراین صفحه مطالب خلاف عرف حرفه ای- رسانه ای و اخلاقی جامعه ایران منتشر می شود که دو نمونه وقیح آن که حتی در خبرگزاری کشورهای لیبرال غربی نمونه اش را نمی توان دید، روز چهارشنبه منتشر شدند.

در این روز و در این صفحه درکنارمطالب نه چندان مناسب این صفحه برای جامعه ما و بلحاظ اخلاقی بی پروا، دو مطلب بیش از همه موجب شوکه شدن خوانندگان سایت ایرنا و شرمندگی کارکنان شریف ایرنا شد.

این دو مطلب یکی در مورد «چگونگی بزرگ کردن... مرد» و «اطلاعاتی در مورد عرضه لباس زیر زنانه» بود.

این صفحه را تقریبا تمام افرادی که در دوره کمتر از دوساله حضور ضیاءهاشمی جذب ایرنا شده و سمپات های وی بودن، ویژگی مشترک همۀ آنهاست، اداره می کنند. شناخت این تازه کاران از یک خبرگزاری و کار درآن و جایگاه آن، آن هم خبرگزاری رسمی کشور و آن هم درکشوری به نام «جمهوری اسلامی» به این مدت کم  حضورشان در ایرنا و بلکه کمتر از آن محدود می شود. هیچیک از افراد با تجربه ایرنا در این گروه عضویت ندارند و اعضای تماماً تازه واردانی هستند که شناختشان نسبت به کار رسانه خبرگزاری درهمین حد است.و جالب تر اینکه اداره کل محصولات خبری ایرنا که تشکیلات غیرخبری ایرناست، بطرز عجیب و بی سابقه ای در انتشار محتوای این صفحه اگر مسئول اول نباشد، در آن دخالت دارد!

دوران سیاه ایرنای ضیاءهاشمی با مدیریت اتوبوسی وی تعریف می شود که تقریباً تمام مدیریت های این سازمان (غیراز یکی دو مورد ترفند نمایشی و جلوه گری) به بیرون از ایرنایی ها سپرده شده و با او وارد ایرنا شده اند و ای کاش اینان دارای تجربه حداقلی درمورد کار در یک خبرگزاری بخصوص خبرگزاری رسمی کشور می بودند. در این دوره افراد با تجربه ومتعهد و متخصص ایرنا که ایرنا سالها برای آنها هزینه کرده است به طورکامل دفع و یا منزوی شده اند. کاری که در دوره احمدی نژاد که متصف به این نوع کارکرد بود، چنین نشد.  

درهمین حال؛ وقاحت و زشتی این مطالب درحدی بود که جمعی از کارکنان نجیب و با تجربه ایرنا را برآن داشت، تا بدون ملاحظات و مجازات های احتمالی اداری، با اعتراض موضوع را به اطلاع مدیریت بی کفایت ایرنا برسانند تا نسبت به برداشتن این مطالب اقدام کند. اقدامی که تماس بیرونی با ایرنا نیز در آن بی تاثیر نبوده است.

بی کفایتی مدیریتی ایرنا و گاف های متعدد آن اینک به اوج رسیده و ابعاد جدیدو شرم آفرینی پیدا کرده که در صورت عدم اقدام به موقع دولت در این مورد می رود تا دولت را با مسائل جدی روبرو سازد.

دولت باید قبل از آنکه دیرشود و مخالفانش را به برافراشتن پیراهن عثمان وادارد، خود بدون رودربایستی و ملاحظات حزبی و گروهی و شخصی وارد میدان شود و نسبت به جراحی مدیریتی دراین سازمان خبری رسمی کشور مبادرت ورزد.

این نگرانی وجود دارد که ایرنا که قراربوده تریبون ترویج افکار و برنامه های دولت روحانی باشد به پاشنه آشیل آن تبدیل شود. مدیریت نادرست در اجرای برنامه جهانی 2030 که یادمان نرفته است. برنامه ای که می توانست برای دولت یادگار مثبتی بشود، با سوء تدبیرو مدیریت اجرایی غلط آن به سوژۀ طعنه و انتقادهای تند علیه دولت تبدیل شده است. این تجربه تلخ نباید در قبال بی تدبیری مدیریت ایرنا تکرار شود. ایرنا اکنون از مدیریت غلط ، ناکارآمد و ناکاربلد رنج می برد؛ شاهدش هم این وقاحت پراکنی است.

هرگز نمی توان این بی پروایی وقیح و غیر اخلاقی را با اشتباهات متداول و معمول کار خبرگزاری توجیه کرد چرا که در هیچ دوره ای ایرنا دچارچنین خبط بزرگ و زشت نشده بود ( چرا که مدیریت آن دوران غالبا بر سبیل حرفه ای گرایی نه حزب گرایی و قدرت طلبی، و دوری از شایسته سالاری قرار داشت) و دیگر اینکه گاف های متعدد و متنوع ایرنا در سطح رویکردها و ضعف مدیریتی در این یکی دو سال که زبانزد عام و خاص شده است، تضمینی نیست که با این مدیریت تداوم نیابند. به طوری که عده ای افراد ناکاربلد و مشکوک را بر آن داشته تا این رسانه نام دار را با سایت محصولات جنسی اشتباه بگیرند.

ما می دانیم بی کفایت ها نیز بدانند؛ ایرنا عصاره تلاش ها و جانفشانی های بدون چشمداشت و بدون پلکان سازی ترقی درمراتب قدرت، در دهه های گذشتۀ شمار بسیاری از افراد مخلص و متخصص این سازمان است. این شرف حرفه ای و نام داری مثبت را با چوب حراج عده ای ناکارشناس، تازه وارد و محتاج جلب توجه، نمی گذاریم که رانده شود.

باپوزش از مخاطبان گرامی «پرسش» تصویر صفحات این مطالب وقیح در زیر منتشر می شود فقط برای آنکه مدیریت ِانکار ضیاءهاشمی بهانه ای برای رد و تکذیب نداشته باشد:

 

 


 

 

###
نظرات کاربران (2)

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.