آیت الله مکارم:برخی موسسات مذهبی به دلیل کاهش بودجه نیروهای خود را مرخص کرده‌اند

بودجه نهادهای مذهبی به‌ویژه تشکیلات وابسته به حوزه علمیه قم از جمله موضوعات بحث‌برانگیز سال‌های اخیر بوده است.

پرسش: آیت الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید با ابراز نگرانی از کاهش بودجه برخی موسسه‌های مذهبی گفته است: «برخی تشکیلات حوزوی وابسته به بودجه، تعداد زیادی از نیروهای علمی خود را مرخص کرده‌‌‌اند».

آیت‌الله مکارم شیرازی روز پنج‌شنبه ۱۷مرداد در دیدار با برخی از اعضای شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفته است: این موسسه‌های مذهبی وابسته به بودجه‌ای بودند که از دولت دریافت می‌کردند ولی اکنون «دولت آن مقدار سهم بودجه را تخصیص نمی‌دهد».

بودجه نهادهای مذهبی به‌ویژه تشکیلات وابسته به حوزه علمیه قم از جمله موضوعات بحث‌برانگیز سال‌های اخیر بوده است.

برخی از این موسسات در بودجه سال ۱۳۹۸ به صورت مستقل سه هزار و ۳۵۱ میلیارد تومان سهم دارند. حوزه علمیه خراسان که اعضای شورای عالی آن با مکارم شیرازی دیدار کرده‌اند، از جمله این موسسات است که در بودجه سال ۱۳۹۸، ردیف بودجه ۸۷ میلیارد تومانی دارد.

موسسات مذهبی یاد شده علاوه بر دریافت بودجه مستقیم، به طور غیر مستقیم از امکانات مجموعه‌های دولتی برای برنامه‌های خود استفاده می‌کنند.

با این حال، مدیران حوزه علمیه می‌گویند که به دلیل تحریم‌ها و کاهش بودجه دولت ، اختصاص بودجه با کاهش زیادی روبرو شده است.

آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، ۲۷ دی ۱۳۹۷ با اشاره به همین موضوع گفته بود که «حوزه از نظر اقتصادی در بدترین شرایط خود قرار دارد و بودجه حوزه‌های علمیه به یک‌سوم کاهش پیداکرده است».

آیت الله مکارم نیز در این دیدار گفته است که در جریان ساخت «مجموعه خاتم‌الانبیاء» در شیراز، استاندار فارس قصد داشته که ۱۰ میلیارد تومان کمک کند ولی او به دلیل اینکه دولت در مضیقه مالی بوده، این کمک را دریافت نکرده است.

مدرسه علمیه خاتم‌الانبیا در سال ۱۳۹۴ توسط آیت الله مکارم شیرازی ساخته شد. دفتر این مرجع تقلید در سال ۱۳۸۹ زمینی به مساحت ۱۲هزار و ۵۰۰ متر در شهر شیراز گرفته بود تا پنج مرکز مذهبی شامل دارالقرآن، حوزه علمیه، مسجد، کتابخانه و سالن همایش تاسیس کند. این پروژه به بهره‌برداری کامل رسیده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.