معاون وزیر دفاع انگلیس:تحریم ایران یکی از گزینه هاست

او در گفت‌وگو با شبکه خبری «اسکای»، با رد این موضوع که دولت به قدر کافی به توقیف نفتکش توسط ایران واکنش نشان نداده، گفت مجموعه‌ای از گزینه‌ها مطرح است و پس از بررسی‌ها و «رایزنی با متحدان‌مان» به اقدام مناسب دست خواهیم زد.

پرسش:توبیاس اِل‌وود، معاون وزیر دفاع انگلیس، درباره واکنش لندن به توقیف نفتکش استنا ایمپرو توسط ایران گفت که در حال حاضر گزینه‌های متعددی مطرح و در حال بررسی است.

او در گفت‌وگو با شبکه خبری «اسکای»، با رد این موضوع که دولت به قدر کافی به توقیف نفتکش توسط ایران واکنش نشان نداده، گفت مجموعه‌ای از گزینه‌ها مطرح است و پس از بررسی‌ها و «رایزنی با متحدان‌مان» به اقدام مناسب دست خواهیم زد.

معاون وزیر دفاعانگلیس همچنین به سوال مجری که آیا تحریم علیه ایران نیز یکی از گزینه‌هاست، پاسخ مثبت داد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از فیلیپ هاموند، وزیر دارایی انگلیس گزارش داده که با توجه به اینکه تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وجود دارد،‌ مشخص نیست که اعمال فوری تحریم‌های جدید جزو اولین گزینه‌ها باشد.

تنش بین ایران و انگلیسکه به ویژه از ۱۳ تیر و در پی توقیف یک ابرنفتکش به نام «گریس ۱» در آب‌های جبل‌الطارق شدت یافت، در روز جمعه و با توقیف نفتکش استنا ایمپرو توسط ایران به اوج خود رسیده است.

شرکت «درایاد گلوبال» که میزان خطرات و امنیت دریایی را رصد می‌کند روز یکشنبه نواری صوتی را منتشر کرد که مربوط به مکالمات پیش از توقیف نفتکش استنا ایمپرو توسط سپاه پاسداران در تنگه هرمز است.

به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، در این فایل صوتی ۳۲ ثانیه‌ای مکالمات بی‌سیم بین یک ناو جنگی انگلیسی و نیروهای سپاه شنیده می‌شود.

این ناوچه جنگی که «مونتروز» نام دارد خطاب به قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز می‌گوید: «لطفاً تأیید کنید که قصد ندارید قانون بین‌الملل را نقض کرده و به طور غیرقانونی وارد نفتکش شوید.»

قایق سپاه نیز در پاسخ می‌گوید: «این قایق گشتی نیروی دریایی سپاه است. قصد چالش نداریم. قصد چالش نداریم. می‌خواهم به خاطر دلایل امنیتی از کشتی بازرسی کنم.»

مقام‌های انگلیس و جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

سپاه پاسداران روز جمعه اعلام کرد که نفتکش استنا ایمپرو با پرچم بریتانیا را به‌ علت «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» در تنگه هرمز توقیف کرده است.

توقیف این کشتی با محکومیت آمریکا، اروپا و شماری از کشورهای منطقه روبه‌رو شده است.

در همین حال هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز یک‌شنبه تاکید کرد که تهران باید مسئولیت‌پذیر باشد و به تنش دامن نزند.

وی با بیان اینکه سیاست آلمان تلاش برای جلوگیری از جنگ است گفت که درگیری نظامی «نه برنده‌ای خواهد داشت و نه بازنده‌ای».

عمان نیز خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها و حل این مشکل از طریق دیپلماسی شده و از ایران خواسته است تا این نفتکش را آزاد کند.

این کشور همچنین از همه طرف‌ها خواسته است تا منطقه را در معرض خطرهایی قرار ندهند که بر آزادی کشتیرانی بین‌المللی تاثیر بگذارد.

عمان همچنین اعلام کرده که با همه طرف‌ها برای حفظ امنیت کشتیرانی در منطقه در تماس است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس  نیز توقیف نفتکش بریتانیایی«استنا ایمپرو» را پاسخی به توقیف کشتی ایران در جبل الطارق خواند و گفت که «انگلیسی‌ها دزدی کردند و (سپاه) جواب آنها را داد».

در همین حال غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج ، گفته است: « ایران در مقابل انگلیسی‌ها و یا به عبارتی جبل‌الطارق ایستاد‌، این مفهوم قدرت صحیح است».

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.