عمان : روند کشتیرانی در تنگه هرمز را پیگیری می کنیم

پرسش: سلطنت عمان روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور روند کشتیرانی و مسائل مربوط به آن در تنگنه هرمز را پیگیری می کند و از همه طرف ها می خواهد که ضمن خویشتنداری اخلافات را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند.

به گزارش شبکه خبری المیادین، سلطان نشین عمان در این بیانیه تاکید کرد: ما روند کشتیرانی و مسائل مربوط به آن را در تنگه هرمز پیگیری می کنیم و از همه طرف ها می خواهیم که خویشتندار باشند.

بیانیه دولت عمان با بیان اینکه ما امیدواریم که ایران نفتکش انگلیسی را آزاد کند، افزود: همه طرف ها را به حل اختلافات از طریق دیپلماسی فرا می خوانیم.

بیانیه یادشده افزود: می خواهیم که تنگه هرمز در معرض خطراتی قرار نگیرد که آزادی کشتی رانی در آن به خطر بیفتد.

جمعه شب گذشته نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنا به درخواست سازمان بنادر و امور کشتیرانی استان هرمزگان، کشتی انگلیس به نام «استِنا ایمپرو - stena impero» را به دلیل حادثه‌آفرینی، خاموش کردن سیستم موقعیت‌یاب و دفع پسماند نفتی توقیف کرد.

اقدامات غیرقانونی دولت انگلستان در حالی است که این کشور، ۱۳ تیرماه امسال یک فروند نفتکش حامل محموله نفت ایران (گریس یک) را در آبراه بین المللی جبل الطارق به عنوان اقدامی مغایر با اصول حقوقی ناظر بر روابط بین الملل و در راستای جلب رضایت دولت ترامپ توقیف کرده و خدمه این نفتکش همچنان در بازداشت بسر می برند.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: برخلاف اقدام غیرقانونی انگلیس در توقیف کشتی حامل نفت ایران، اقدام ما براساس درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران با توجه به تخلف کشتی انگلیسی از مقررات صورت گرفته است و باید از مجاری حقوقی و قانونی پیگیری شود.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.