ناتو از پشت لندن درآمد و توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران را محکوم کرد

این سازمان از تلاش‌های انگلیس برای حل و فصل این مساله از طریق گفت‌و‌گو و دیپلماسی حمایت کرده است.

پرسش:سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای توقیف یک کشتی انگلیسی توسط ایران را محکوم کرده و آن را ناقض آزادی کشتیرانی بین‌المللی خوانده است.

ناتو در بیانیه خود به توقیف دو کشتی تجاری توسط ایران در چند روز گذشته اشاره کرده و از جمهوری اسلامی خواسته تا این دو کشتی و خدمه آن را "فورا" آزاد کند.

این سازمان از تلاش‌های انگلیس برای حل و فصل این مساله از طریق گفت‌و‌گو و دیپلماسی حمایت کرده است.

سپاه پاسداران روز جمعه نفتکش انگلیسی "استینا ایمپرو" را به خاطر عایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی  در تنگه هرمز توقیف کرد.

دولت بریتانیا در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است که نیروهای ایران در آب‌های سرزمینی عمان به نفتکش بریتانیایی نزدیک شدند که "معادل مداخله غیرقانونی" است.

ایران می‌گوید توقیف نفتکش بریتانیایی، "قانونی و برای تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز است."

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا که با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه تلفنی صحبت کرده، گفته است که ایران در پی توقیف نفتکش خود در جبل‌الطارق، به این موضوع از دریچه "مقابله به مثل" نگاه می‌کند.

آقای هانت به ایران هشدار داده که اگر نفتکش توقیف شده را آزاد نکند، با "عواقب جدی" رو‌به‌رو خواهد شد.

وضع تحریم علیه ایران؟

در همین حال یک روزنامه بریتانیایی گفته است وزیران دولت بریتانیا در حال بررسی طرح‌هایی برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران هستند.

هنوز دولت بریتانیا در این باره به طور رسمی اظهارنظری نکرده است.

قرار است جرمی هانت، فردا دوشنبه ۲۲ ژوئیه در نشستی با نمایندگان پارلمان بریتانیا، آنها را در جریان آخرین تحولات قرار دهد.

اما ساندی تلگراف در شماره امروز خود نوشته که وزیران دولت در حال بررسی امکان تعلیق دارایی‌های ایران در بریتانیا هستند. این روزنامه نوشته هانت فردا دوشنبه، در این مورد اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

این روزنامه نوشته است دولت بریتانیا ممکن است درصدد بازگرداندن مجموعه تحریم‌های وضع شده از سوی سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا باشد که پس از توافق هسته‌ای برداشته شده بودند.

ایران توقیف نفتکش خود در جبل‌الطارق را "راهزنی دریایی" خوانده است اما وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است توقیف این کشتی قانونی است.

ایران می‌گوید توقیف نفتکش بریتانیایی هم قانونی بوده است.

بریتانیا روز گذشته محسن امیدزمانی، کاردار ایران در لندن را به وزارت امور خارجه احضار کرد.

متحدان اروپایی انگلیس در کنار آمریکا توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران را محکوم کرده‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.