واکنش انگلیس به توقیف نفتکش این کشور توسط ایران

هانت اظهار داشت که درباره شرایط به وجود آمده با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت‌وگویی داشته و همچنین گفت‌وگویی نیز با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف خواهد داشت.

پرسش:جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس در واکنش به توقیف نفتکش استنا ایمپرو هشدار داده است که لندن به اقدام نیروهای ایرانی در توقیف نفتکش بریتانیایی پاسخی «حساب‌شده، اما قدرتمند» خواهد داد.

هانت اظهار داشت که درباره شرایط به وجود آمده با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت‌وگویی داشته و همچنین گفت‌وگویی نیز با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف خواهد داشت.

وی عنوان کرد، اقدام نیروهای ایرانی «کاملا غیرقابل قبول است. ما به شیوه‌ای حساب‌شده، اما قدرتمند به آن پاسخ خواهیم داد.»

سپاه پاسداران ایران روز جمعه اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» را در تنگه هرمز توقیف کرده است. ساعاتی بعد از آن گزارش شد که یک ابرنفتکش با پرچم لیبریا نیز که در اختیار بریتانیاست در این منطقه توقیف شده است. اما منابع خبری داخلی به نقل از «منابع مطلع نظامی» این گزارش را تکذیب کردند و نوشتند که این نفتکش به مسیر خود به سمت عربستان سعودی ادامه می‌دهد.

مجموعه این اقدامات دولت بریتانیا را واداشت تا در نشستی اضطراری به بررسی «راه‌های آزادی» نفتکش بریتانیایی بپردازد.

جرمی هانت در ادامه سخنان خود اگرچه امکان اقدام نظامی در واکنش به ایران را رد کرد، اما هشدار داد که اگر آزادی حمل و نقل دریایی در منطقه به خطر بیفتد، تهران بازنده اصلی خواهد بود.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: «ما به گزینه‌های نظامی فکر نمی‌کنیم، بلکه در پی راهی دیپلماتیک برای حل و فصل مسئله هستیم. خیلی صریح می‌گویم که این مسئله باید حل شود.»

وی افزود: «اگر آزادی رفت و آمد کشتی‌ها به مخاطره بیفتد، ایران بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود. پس به نفعشان است که به سرعت به اوضاع سامان ببخشند.»

سپاه پاسداران اعلام کرده که نفتکش «استینا ایمپرو» را به‌ علت «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» در تنگه هرمز توقیف کرده است. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که همین اقدام مهر تاییدی می‌زند بر نظر او که ایران کاری جز مشکل‌سازی ندارد.

آقای ترامپ تصریح کرده که در این ارتباط با مقام‌های بریتانیایی تماس خواهد گرفت.

گرت مارکیس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، هم با اشاره به این تحولات گفت که ایالات متحده به همکاری با متحدان خود برای مقابله با اقدامات «مخرب ایران» ادامه می‌دهد.

شرکت کشتیرانی «استنا بالک» در بیانیه‌ای تایید کرده است که ساعت ۶ بعداز ظهر به وقت محلی، نفتکش استنا ایمپرو، ثبت شده در بریتانیا، به هنگام حرکت در آب‌های بین المللی در تنگه هرمز توسط چند قایق تندرو و یک هلیکوپتر به داخل آب‌های ایران هدایت شده است.

این شرکت همچنین اعلام کرده که ارتباطش با نفتکش استنا ایمپرو و ۲۳ خدمه آن قطع شده است.

پیشتر گزارش شده بود که نفتکش «استنا ایمپرو» با پرچم بریتانیا به طور ناگهانی مسیرش را به سمت آب‌های ایران تغییر داده، در حالی که مقصد آن عربستان سعودی بوده است.

گفته می‌شود این نفتکش از بندر فجیره امارات عازم بندر الجبیل عربستان بوده، ولی مسیرش را عوض کرده و به سمت آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.