رفع توقیف یک کشتی انگلیسی از سوی ایران همراه با انتشار خبری مبهم از آن

همچنین در خبر ایرنا اشاره ای به دلایل توقیف مصدار نشده در حالی که در خبر دیشب روابط عمومی سپاه علت توقیف استنا ایمپرو ، حرکت در وضعیت خاموشی سیستم راداری آن ذکر شده بود.

پرسش: ایرنا بامداد شنبه نوشت: کشتی مصدار (‌ MESDAR) انگلیس که با پرچم لیبریا در تنگه هرمز در حال حرکت بود،‌ بامداد شنبه مسیر خود را به طرف بندر رأس تنوره عربستان تغییر داد.

رصد ترافیک دریایی جهانی نشان می دهد که کشتی مصدار در چارچوب مأموریت خود به سمت بندر رأس تنوره عربستان در حال حرکت است.

برخی رسانه ها جمعه شب از توقیف کشتی بریتانیایی به نام مصدار با پرچم لیبریا توسط نیروهای مسلح ایران خبر داده بودند.

ایرنا افزود: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه جمعه شب در اطلاعیه‌ای، توقیف یک نفتکش انگلیسی دیگر در تنگه هرمز را تأیید و اعلام کرده بود: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.
این اطلاعیه می افزاید: نفت‌کش مذکور پس از توقیف، به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

درخبر جمعه شب که جهان را دربرگرفت؛ روابط عمومی سپاه بعنوان توقیف کننده نام کشتی انگلیسی را «استنا ایمپرو» معرفی کرده بود که تصویر این کشتی که این نام بر بدنه آن نوشته شده است، همراه این خبر منتشر شد.

حال معلوم نیست که آیا استنا ایمپرو که عصر جمعه در تنگه هرمز توقیف و به سواحل ایران منتقل شد، همان «مصدار» است که اگر نیست ایرنا چرا نام استنا ایمپرو را در خبر رفع توقیف مصدار منتشر کرده است.

همچنین در خبر ایرنا اشاره ای به دلایل توقیف مصدار نشده در حالی که در خبر دیشب روابط عمومی سپاه علت توقیف استنا ایمپرو ، حرکت در وضعیت خاموشی سیستم راداری آن ذکر شده بود.

نکته دیگر اینکه تصویری از کشتی مصدار منتشر نشده درحالی که دیشب همراه با انتشار خبر توقیف استنا ایمپرو تصویر آن نیز مخابره شده بود.

 

و بالاخره اینکه اگر این دو کشتی یکی هستند، خبر رفع توقیف مثل خبر اول(خبر توقیف)، برجسته می شد و  جایگزین خبر تاپ صفحه سایت ایرنا یعنی خبر توقیف، می شد نه اینکه صفحه سایت ایرنا در صبح شنبه خبر توقیف را به عنوان خبر تاپ خود دارد و خبر رفع توقیف که بلحاظ زمانی جدیدتر است به عنوان خبر معمولی دز زیر آن منتشر شده است.

البته این احتمال هم است که این دو خبر در واقع مربوط به دو کشتی جداگانه توقیف شده، بوده که یکی از آنها رفع توقیف شده است.

خبر دیشب این بود:

به گزارش جمعه شب روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در این اطلاعیه آمده است: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.
این اطلاعیه می افزاید: نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

آخرین خبر اینکه  یک‌ منبع آگاه نظامی اعلام ‌کرد که نفتکش انگلیسی توقیف شده در تنگه هرمز،‌دستگاه موقعیت یاب خود خود را خاموش کرده بود و از مسیر خلاف عبور می کرد.

یک‌منبع نظامی آگاه جمعه شب در گفت وگو با ایرنا در رابطه با دلیل توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز گفت: این نفتکش که توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز عبور می‌کرد.
وی افزود: همچنین این نفتکش دستگاه‌های ردیاب خود را خاموش کرده بود و به هشدارهای جمهوری اسلامی ایران‌توجهی نداشت از این رو بر اساس قوانین بین المللی کشتیرانی توقیف شد.

 

تصویر کشتی انگلیسی «استنا ایمپرو» که همراه خبر توقیف آن دیشب منتشر شد

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.