میزان بارش ها با رشدی 101 درصدی به 336.6 میلی متر رسید

پرسش: گرچه میزان بارش ها در حوضحه های اصلی آبریز کشور و در سال آبی جاری(مهرماه 97 تا 27 تیرماه 98) نسبت به مدت مشابه پارسال با رشدی 101 درصدی مواجه شده و میزان آن به 336.6 میلیمتر رسید اما هنوز 233 شهر با تنش آبی مواجه هستند که این شرایط مدیریت مصرف آب راضروری می کند.

میزان بارش‌های کشور بر اساس تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران در حوضه های شش گانه اصلی تا ۲۸ تیرماه به ۳۳۶.۶ میلی متر رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال با بارش ۱۶۷.۱ از رشدی ۱۰۱ درصدی برخوردار شده است.

این میزان بارش در حالی صورت گرفته که بر اساس گزارش‌ها سایه خشکسالی همچنان مستدام است و هنوز بسیاری از مناطق کشور با تنش آبی مواجه هستند

بر اساس بررسی صورت گرفته ۵۹ شهر کشور امسال از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز (یعنی کمبود بیشتر از ۲۰ درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آنها وجود دارد.

در این سطح از تنش آبی ۲۵ شهر دارای کمبود تولید بیشتر از ۲۰ درصد و دارای مخزن کافی و ۳۴ شهر دارای کمبود تولید بیشتر از ۲۰ درصد و کمبود مخزن هستند.

تابستان امسال ۳۴ شهر از نظر سطح تنش در وضعیت نارنجی (یعنی کمبود بین ۱۰ تا ۲۰ درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آنها وجود دارد. در این سطح نیز ۱۷ شهر دارای کمبود تولید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و دارای مخزن کافی و ۱۷ شهر دارای کمبود تولید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و کمبود مخزن هستند.

این درحالی است که میانگین دوره ۵۰ ساله بارش‌ها در حوضه‌های اصلی ۲۳۹.۱ میلیمتر گزارش شده که در مقایسه با بارش‌های امسال رشدی ۴۱ درصدی دارد.

 

** بارش‌ها در حوضه‌های اصلی

ایران ۶ حوضه اصلی شامل دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم دارد.

 

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه خلیج فارس و دریای عمان در مدت یاد شده ۵۳۲.۸ میلیمتر بود که نسبت به میانگین سال آبی پارسال (۲۱۱.۶ میلیمتر) از ۱۵۲ درصد رشد برخوردار شد و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله (۳۵۶.۹ میلیمتر) رشد ۴۹ درصدی دارد.

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه دریای خزر در سال آبی جاری ۵۳۶.۱ میلیمتر گزارش شد که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۳۷۴ میلیمتر) حدود ۴۳ درصد رشد را نشان می‌دهد میانگین بارش‌های این حوضه آبی کشورمان در دوره درازمدت به ۳۸۴.۱ میلیمتر رسید که با رشدی ۴۰ درصدی همراه شد.

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه دریاچه ارومیه نیز در سال آبی جاری ۴۹۱ میلیمتر بود که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۴۰۶.۹ میلیمتر) حدود ۲۱ درصد رشد و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله (۳۳۳.۳ میلیمتر) دارای رشد ۴۷ درصدی است.

حجم بارش‌های حوضه قره قوم نیز ۳۱۰.۲ میلیمتر اعلام شد که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۱۴۲.۱ میلیمتر) ۱۱۸ درصد رشد کرد و نسبت به دوره ۵۰ ساله (با ۲۱۷.۹) رشد ۴۲ درصدی داشت.

حجم بارش‌ها در سال آبی جاری در حوضه فلات مرکزی ایران نیز ۲۱۲.۳ میلیمتر بود که نسبت به دوره مشابه در سال آبی پارسال (۱۰۲.۵) حدود ۱۰۷ درصد رشد یافت. این در حالی است که در دوره درازمدت این حوضه با ۱۵۹.۹ میلیمتر بارش، رشد ۳۳ درصدی داشت.

حجم بارش‌ها در حوضه مرزی شرق ۱۱۹.۷ میلیمتر بود که نسبت به دوره مشابه پارسال (۴۰.۱ میلیمتر) ۱۹۸ درصد رشد کرد و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله ۱۵ درصد بیشتر شد.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.