ژاپن به تلاش برای کاهش تنش در تنگه هرمز ادامه می دهد

پرسش: معاون دبیر اول کابینه ژاپن تاکید کرد کشورش برای کمک به از بین بردن تنش در خاورمیانه و تنگه هرمز با همکاری کشورهای مربوطه به تلاش های دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد.

به گزارش "ان. اچ. کی" تلویزیون دولتی ژاپن، «یاسوتوشی نیشی مورا» روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در توکیو افزود: همچنین مقام‌های سفارت این کشور در واشنگتن در جلسه توجیهی که آمریکا با هدف تشکیل ائتلاف برای اطمینان از امنیت تنگه هرمز برگزار می‌کند شرکت خواهند کرد.

وی با اشاره به دعوت آمریکا از ژاپن برای شرکت در این ائتلاف گفت: توکیو به طور مناسب به این دعوت پاسخ خواهد داد ژاپن و آمریکا در مورد این وضعیت از نزدیک با هم در ارتباط هستند.

اظهارات این مقام ژاپنی در حالی است که وزیر دفاع این کشور پیشتر اعلام کرده بود کشورش هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به خاورمیانه برای پیوستن به ائتلاف نظامی ایالات متحده با هدف آنچه که آمریکا حفاظت از تنگه هرمز عنوان کرده است، ندارد.

«تاکه شیء ایوایا» وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در توکیو افزود بعد از آن حمله ماه گذشته به یک نفتکش ژاپنی در دریای عمان، هیچ حملات مشابهی وجود نداشته است و هیچ تهدیدی علیه ژاپن در این منطقه در حال حاضر وجود ندارد.

ایالات متحده آمریکا ماه گذشته بعد از آنکه دو نفتکش اروپایی و ژاپنی در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند ادعا کرد قصد دارد با هدف تأمین عرضه انرژی در جهان با تشکیل یک ائتلاف بین المللی از تنگه هرمز حفاظت کند اما تا کنون درخواست‌های واشنگتن با خیلی از کشورها از جمله ژاپن و کره جنوبی برای پیوستن به این ائتلاف نتیجه‌ای نداشته است.

«کیم هیون چونگ» معاون رئیس دفتر امنیت ملی کره جنوبی نیز روز شنبه پیش گفته بود سئول تا کنون هیچ درخواستی از طرف آمریکا برای اعزام نیرو به تنگه هرمز دریافت نکرده است.

روز پنجشنبه ۲۳ خرداد دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند اولین شناور ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه صبح پنجشنبه در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک ایران دچار حادثه شد و نفتکش دوم هم یک ساعت بعد در فاصله ۲۸ مایلی این بندر دچار حریق شد یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از عربستان سعودی راهی سنگاپور بود.

این دومین حمله به نفتکش‌های خلیج فارس در ماه‌های اخیر است دو نفتکش عربستان و امارات روز ۲۲ اردیبهشت در نزدیکی بندر «الفجیره» امارات عربی متحده هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.