فرانسه خواستار توضیح در مورد بازداشت فریبا عادلخواه شد

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌‎ای اعلام کرد که مقام‌های این کشور درتماس با مقام‌های ایران خواهان دریافت اطلاعات درباره وضعیت و شرایط بازداشت خانم عادلخواه شده‌اند.

پرسش:یک روز پس از آن که سخنگوی دولت بازداشت فریبا عادلخواه، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی-فرانسوی را در ایران تایید کرد، وزارت خارجه فرانسه خواهان دسترسی کنسولی فوری برای  وی شد.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌‎ای اعلام کرد که مقام‌های این کشور درتماس با مقام‌های ایران خواهان دریافت اطلاعات درباره وضعیت و شرایط بازداشت خانم عادلخواه شده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه "پاسخ قانع‌کننده‌ای به این درخواست داده نشده است. فرانسه از مقام‌های ایران می‌خواهد درباره وضعیت خانم عادلخواه روشنگری کند و بار دیگر بر خواسته‌های خود به ویژه اجازه دسترسی کنسولی بدون تاخیر تاکید می‌کند."

روز یکشنبه ۲۳ تیر علی ربیعی سخنگوی دولت بازداشت فریبا عادلخواه را تایید کرد اما گفت که از دلیل این بازداشت اطلاعی ندارد و نمی‌داند چه کسی و به چه دلیلی او را بازداشت کرده است.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس پو)، بیش از یک ماه پیش در یکی از سفرهای خود به ایران بازداشت شده است.

گفته می‌شود ماموران عادلخواه را در منزلش بازداشت کرده‌اند اما هنوز مقام‌ها درباره دلیل بازداشت او توضیحی نداده‌اند و اتهامی علیه او مطرح نشده است.

فریبا عادلخواه در رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه تحصیل کرده و دکترای خود را از مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی در پاریس گرفته است.

حوزه پژوهش خانم عادلخواه عمدتا به مسائل زنان و رویدادهای اجتماعی در ایران و افغانستان مربوط است.

او در سفرهای خود به ایران در زمینه‌‎های مختلف از جمله اقتصاد و سیاست هم سخنرانی داشته است.

در سال‌های گذشته بازداشت شهروندان دو تابعیتی به اتهام تلاش برای نفوذ یا جاسوسی در ایران، بارها خبرساز شده و به یکی از مسائل مورد اختلاف ایران با دولت‌های دیگر تبدیل شده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.