انگلیس مدعی 'عملیات ناکام' ایران علیه نفتکش خود شد- تکذیب ایران

خبر عملیات اخیر در خلیج فارس پس از آن منتشر می‌شود که هفته گذشته مقامات جبل‌الطارق گفتند تفنگداران دریایی سلطنتی انگلیس یک ابرنفتکش ایران را در جبل‌الطارق توقیف کردند.

پرسش: درحالی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزیر خارجه جمهوری اسلامی گزارش مربوط به آنچه عملیات ناکام علیه یک نفتکش انگلیسی در روز گذشته خوانده شده، تکذیب کرده‌اند، یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اقدام نیروی دریایی سپاه پاسداران را مایه نگرانی دانسته است.

روز پنجشنبه، ۲۰ تیر، سایت سپاه نیوز اطلاعیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در مورد گزارش‌های مربوط به  ادعای عملیات ناکام قایق‌های نیروی دریایی سپاه برای وادار کردن یک نفتکش انگلیسی به ورود به آب‌های ایران منتشر کردند.

در این گزارش آمده است که "در پی ادعای مطرح شده در برخی رسانه‌های غربی مبنی بر تلاش پنج قایق تندرو ایران برای تصرف یک نفتکش انگلیسی در خلیج فارس و عقب‌نشینی آنها با دخالت ناو انگلیسی اچ.ام.اس مونتروز، روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران این ادعا را تکذیب کرد."

در ادامه این گزارش، به نقل از اطلاعیه سپاه پاسداران آمده است که "گشت‌های شناور نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس طبق روش‌های جاری و ماموریت‌های ابلاغی برقرار و با هوشمندی، دقت و صلابت در حال انجام است و طی ۲۴ ساعت اخیر نیز هیچ مواجهه‌ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای انگلیسی نداشته است."

این اطلاعیه افزوده است که "در صورتی که دستور مبنی بر توقیف شناورهای بیگانه دریافت شود، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی خود قادر است بدون درنگ، با قاطعیت و سرعت نسبت به انجام آن اقدام نماید."

  • همچنین، خبرگزاری فارس به نقل از جواد ظریف، وزیر خارجه گزارش تلاش سپاه پاسداران برای توقیف نفتکش بریتانیایی را تکذیب کرده است. ظریف گفته است: "ظاهرا نفتکش بریتانیایی عبور کرده است، آنچه خودشان مطرح کردند و ادعاهایی که مطرح می‌شود برای ایجاد تنش است و این ادعاها هیچ ارزشی ندارد." به گفته ظریف "تا الان این ادعاها را زیاد تکرار کرده‌اند، البته این را سپاه رد کرد اما این حرفها معمولا برای پوشاندن نقاط ضعف آنها مطرح می‌شود."

در همانحال، منابع خبری اظهارات سخنگوی وزارت دفاع انگلیس در مورد حادثه روز گذشته را منتشر کرده‌اند. وی در مورد این حادثه گفته است که "در مغایرت با قوانین بین‌المللی، سه شناور ایرانی در صدد برآمدند تا مانع از آن شوند که شناور بریتیش هریتج، که یک کشتی تجاری است، آزادانه از تنگه هرمز عبور کند."

وی افزوده است که با نزدیک شدن شناورهای ایرانی به نفتکش هریتج، "ناوچه اچ.ام.اس مونتروز مجبور شد بین سه شناور ایرانی و کشتی تجاری قرار بگیرد و پس از اخطار لفظی به این شناورها، آنها مسیر خود را تغییر دادند و از محل دور شدند."

سخنگوی وزارت دفاع انگلیس گفته است که "ما نگرانی خود را نسبت به این عمل ابراز داشته و از مقامات ایرانی قویا می‌خواهیم برای کاهش تنش در منطقه اقدام کنند."

پیشتر، منابع نظامی آمریکا اعلام کرده بودند که روز چهارشنبه، قایق‌های ایرانی که به نظر می‌رسید به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق دارند، به یک نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس نزدیک شدند و از نفتکش خواستند وارد آب‌های ایران شود. این منابع گفتند که با هشدار یک ناوچه نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در محل، این قایق‌ها برگشتند و از نفتکش دور شدند.

براساس این گزارش، این حادثه در بخش شمالی تنگه هرمز روی داد که که مسیر بازگشت کشتی‌های تجاری از خلیج فارس برای ورود به دریای عمان است.

به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش شده بود که قبل از هشدار ناوچه بریتانیایی، قایق‌های سپاه پاسداران از نفتکش خواسته بودند تا مسیر خود را تغییر دهد و وارد آب‌های ایران شود. منابع آمریکایی همچنین گفتند که هنگام صدور اخطار لفظی به شناورهای سپاه پاسداران، ناوچه مونتروز توپ خود را به سوی این قایق‌ها هدفگیری کرده بود. آنان افزوده‌اند که یک هواپیمای آمریکایی که در زمان وقوع رویداد در منطقه بود این حادثه را ضبط کرده است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شده بود حاکی از اینکه یک نفتکش بریتانیایی حامل نفت از بیم حملات نظامی جمهوری اسلامی ایران از ورود به تنگه هرمز خودداری می‌کند. بعدا گزارش شد که ناوچه مونتروز برای "انجام ماموریت‌های امنیتی" عازم منطقه خلیج فارس شده است.

خبر عملیات اخیر در خلیج فارس پس از آن منتشر می‌شود که هفته گذشته مقامات جبل‌الطارق گفتند تفنگداران دریایی سلطنتی انگلیس یک ابرنفتکش ایران را در جبل‌الطارق توقیف کردند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.