وزیرخارجه قطر: ایران تحت فشار تحریم پای میز مذاکره نخواهد آمد

پرسش: محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه قطر که به همراه امیر این کشور به آمریکا سفر و در دیدار با مقامات واشنگتن از جمله دونالد ترامپ حضور داشته است، گفت آنطور که متوجه شدم آمریکایی ها فکر می کنند تحریم ها ایران را پای میز مذاکره می آورد اما ما معتقدیم که ایران نمی تواند تحت چنین تحریم هایی به میز مذاکره بازگردد.

وزیر خارجه قطر در گفت وگو با روزنامه واشنگتن پست اظهار داشت: شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در جریان دیدار روز سه شنبه با رییس جمهوری آمریکا پیشنهاد اخیر دوحه در مورد میانجی گری بین ایران و آمریکا را دوباره مطرح نکرد چرا که کاخ سفید نشان داده است که باور دارد تحریم های هرچه بیشتر قادر است ایران را وادار به آمدن به پای میز مذاکره کند.

شیخ محمد به این نشریه آمریکایی گفت: آنچه که از طرف آمریکایی متوجه شدیم این است که آنها خواهان یک جنگ نیستند، آنها تحریم هایبه جهت آوردن ایران به پای میز مذاکره را مفید می بینند.

وی در عین حال افزود: ایران نمی تواند تحت چنین تحریم هایی به میز مذاکره بازگردد.

وزیرخارجه قطر به واشنگتن پست گفت: ما تلاش کردیم تا این مساله را کاملاً برای آمریکایی ها روشن سازیم که ما نمی توانیم از عهده هیچ جنگی بین متحدان و همسایگانمان برآییم.

واشنگتن پست هچنین نوشت: تلاش دولت ترامپ برای متحد ساختن کشورهای خلیج فارس جهت ایجاد یک جبهه واحد در قبال ایران ناموفق ماند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر اول آذرماه گذشته از آمادگی کشورش برای میانجیگری بین ایران و آمریکا خبر داد.

او که در یک کنفرانس بین‌المللی در رم پایتخت ایتالیا صحبت می کرد، اظهار داشت: مناقشه بین ایران و آمریکا ما را در موقعیت دشواری قرار داده است چرا که شاهد آن هستیم قوی‌ترین هم‌پیمانمان و همسایه‌مان با یکدیگر اختلاف دارند.

او تصریح کرد قطر به روابط خود با ایران ادامه خواهد داد، چرا که ایران در دوران محاصره این کشور توسط عربستان و سه کشور دیگر به دوحه کمک کرد.

عربستان سعودی و سه متحد عربی‌اش شامل بحرین، امارات متحده عربی و مصر، از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و تلاش برای ایجاد شکاف بین کشورهای عربی، روابط خود را با این کشور قطع کردند.

این کشورها برای قطر شروط ۱۳ گانه‌ای گذاشتند که تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله آن بود. اما قطر این درخواست‌ها را رد کرد.

قطر در دوران تحریم از سوی کشورهای ایران و ترکیه مورد حمایت همه جانبه به ویژه در زمینه اقتصادی قرار گرفت.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.