تحلیلگر صهیونیست در دفاع از عربستان مناظره تلویزیونی را ترک کرد

پرسش: «آیدی کوهین» پژوهشگر مطالعات راهبردی بگین- سادات بامداد پنجشنبه ضمن ترک مناظره تلویزیونی در اعتراض به ناسزاگویی علیه پادشاه عربستان گفت: ناسزا گویی به ملک سلمان خط قرمز من است.

به گزارش پایگاه خبری "قدس نت"، این مناظره در کانال تلویزیونی "آی ۲۳" در حال پخش بود که با ترک کوهین، ناتمام ماند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که کوهین ناسزاگویی "حسن مرهج" کارشناس مسائل خاورمیانه به "سلمان بن عبدالعزیز" را نپذیرفت.

موضوع مناظره بررسی ابعاد تحریم‌های اخیر آمریکا علیه سه تن از نمایندگان پارلمان لبنان و از اعضای حزب الله لبنان بود.

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه (۱۸ تیرماه) در بیانیه مغایر با حق حاکمیت دولت لبنان، تحریم‌های جدیدی را علیه دو عضو پارلمان این کشور که از اعضای ارشد حزب الله هستند، وضع کرد و از دولت لبنان خواست ارتباط خود را با این افراد قطع کند.

در این بیانیه نام «محمد رعد» رئیس «فراکسیون وفاداری به مقاومت»، «امین شری» از نمایندگان این حزب در پارلمان و همچنین «وفیق صفا» مسؤول بخش امنیتی حزب الله لبنان ذکر شده است.

کوهین با حمایت از عربستان، بحرین و امارات، مواضع رهبران این سه کشور را بیانگر اسلام حقیقی دانست و گفت که آنها، سیاستی علیه منافع کشورشان در پیش نمی‌گیرند.

اعلام حمایت این تحلیلگر صهیونیستی از عربستان، بحرین و امارات بی ارتباط با اقدامات اخیر برای عادی سازی روابط این سه کشور با تل آویو نیست.

بحرین در روزهای چهارم و پنجم تیرماه میزبان کنفرانس اقتصادی بود که بسیاری از تحلیلگران آن را مقدمه‌ای بر عادی سازی علنی روابط اعراب حاشیه خلیج فارس با تل آویو ارزیابی می‌کنند.

"خالد بن احمد آل خلیفه" وزیر امورخارجه بحرین در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ۱۳ رژیم صهیونیستی در حاشیه نشست منامه صراحتاً اعلام کرد که این مصاحبه باید خیلی پیشتر اتفاق می‌افتاد. وی با بیان اینکه "اسرائیل بخشی از میراث تاریخی این منطقه است و مردم یهود در میان ما جایگاهی دارند" خواستار "گفت وگو میان اعراب و اسرائیل" شده بود.

از سوی دیگر، امارات نیز ۱۰ تیرماه برای نخستین بار میزبان "یسرائیل کاتس" وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی بود و در جریان آن روابط تل آویو و ابوظبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در همین راستا، منابع خبری، ۲۸ خردادماه به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که عربستان برای رصد مخالفان، دستگاه‌های جاسوسی فوق پیشرفته به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار از رژیم صهیونیستی وارد می‌کند.

برخی منابع جزئیات قرارداد نظامی جدید عربستان و رژیم صهیونیستی را فاش کردند که در هفته‌های اخیر به صورت مخفیانه، مستقیم و بدون حضور طرف سوم به امضا رسیده است.

قرار است که بخش دوم این قرارداد در ابتدای سال آینده میلادی (۲۰۲۰) اجرایی شود.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.