تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف نظامی برای حفاظت از کشتی ها در آب‌های اطراف ایران و یمن

آمریکا، عربستان و امارات همواره از حملات انصار الله  یمن در این تنگه ابراز سرخوردگی کرده اند. این تنگه دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می کند و محل عبور تقریبا ۴ میلیون بشکه نفت در روز است.

پرسش: واشنگتن می گوید امیدوار است بتواند طی هفته های آینده ائتلافی نظامی برای حراست از آب های استراتژیک اطراف ایران و یمن تشکیل دهد.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که کشورش مشغول رایزنی با چند کشور برای تشکیل این ائتلاف است.

به گزارش رویترز او گفت هدف از این ائتلاف اطمینان از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و باب‌المندب است.

او پیش بینی کرد که آمریکا در هفته های آینده خواهد دانست کدام کشورها اراده سیاسی لازم برای حمایت از چنین ابتکاری را دارند. به گفته او نقش هر کشور در چنین عملیاتی بعد از آن مشخص خواهد شد.

ژنرال دانفورد پس از دیداری در روز سه شنبه با مایک پومپئو وزیر خارجه و مارک اسپر وزیر موقت دفاع آمریکا اظهار نظر می کرد.

براساس این طرح که گفته می شود در روزهای اخیر نهایی شده آمریکا کشتی های فرماندهی عملیات را تامین خواهد کرد و وظیفه نظارت و تجسس را به عهده خواهد داشت.

در مقابل سایر اعضای بالقوه ائتلاف به گشتزنی در آب های اطراف کشتی های فرماندهی خواهند پرداخت. وظیفه دیگر این کشورها همراه کردن گشتی با کشتی های تجاری خود در آب های منطقه است.

پومپئو اواخر ماه پیش در سفری به منطقه از کشورهای عربی خواسته بود به نصب دوربین در نفتکش ها و سایر کشتی ها در خلیج فارس کمک کنند.

مقام های آمریکایی در آن زمان هدف این برنامه موسوم به سنتینل را جلوگیری از حملات آینده ایران به کشتی های تجاری توصیف کردند. ایران هر گونه نقشی در حملات ماه مه و ژوئن به در مجموع شش نفتکش را رد می کند.

پومپئو گفته بود لازم است تا عربستان سعودی، امارت متحده عربی و ۲۰ کشور دیگر به چنین عملیاتی کمک کنند.

اظهارات تازه ژنرال دانفورد نشان می دهد که طرح نظارت بر تردد کشتی ها همچنین به تنگه باب المندب هم تعمیم داده خواهد شد.

آمریکا، عربستان و امارات همواره از حملات انصار الله  یمن در این تنگه ابراز سرخوردگی کرده اند. این تنگه دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می کند و محل عبور تقریبا ۴ میلیون بشکه نفت در روز است.

 

 

  •  
  • ###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.