ایران: آمریکا پس از سرنگونی پهپاد در مورد حمله هشدار داده بود

مقام های ایرانی بعدا گفتند که پیش از ساقط کردن این پهپاد بزرگ که ارزش آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رقم زده می شود چند بار هشدار داده بودند که از فضای ایران خارج شود.

پرسش: ایران می گویدکه پس از آن که یک پهپاد نظامی آمریکا را در خلیج فارس سرنگون کرد، واشنگتن از طریق کانال های دیپلماتیک در مورد یک عملیات محدود به آنها هشدار داده بود.

سردار غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل، به فارس گفت: "دشمن پس از سرنگونی پهپاد متجاوز از طریق واسطه‌های دیپلماتیک اعلام می‌کند که من برای حفظ آبروی خود می‌خواهم عملیاتی محدود و در منطقه‌ای کم ارزش انجام دهم اما ایران نپذیرفت."

این مقام نظامی گفت که آمریکا درخواست کرده بود ایران به حمله "پاسخ ندهد" اما افزود: "پاسخ نظام جمهوری اسلامی این است که ما هر عملیاتی را شروع جنگ تلقی می‌کنیم و به آن پاسخ خواهیم داد و زمین جنگ را ما طراحی می‌کنیم و اگر شما آن را شروع کردید، پایانش را ما اعلام می‌کنیم."

همزمان مقام های ایرانی به خبرگزاری رویترز گفته اند که بعد از سقوط آن هواپیمای جاسوسی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، طی پیامی که از طریق عمان منتقل شد گفته بود ایران باید منتظر حمله ای قریب الوقوع باشد.

در روز ۲۰ ماه ژوئن بعد از سرنگونی یک هواپیمای تجسسی آمریکا که وارد آسمان ایران  شده بود، گزارش شد که واشنگتن قصد دارد با حمله ای محدود به آن پاسخ دهد.

نیویورک تایمز در آن زمان گزارش داد که ترامپ ابتدا دستور حمله را داده بود اما در آخرین دقایق از آن منصرف شد. ترامپ بعدا گفت به دلیل خطر کشته شدن ۱۵۰ ایرانی از حمله منصرف شده است.

سردار جلالی در این مصاحبه همچنین گفت که از آغاز اردیبهشت تا پایان خرداد "بیش از ۶۰ تیم دیپلماتیک به‌عنوان واسطه به ایران فرستاده شده است."

این همان دوره ای است که تنش میان ایران و آمریکا اوج گرفت.

از دلایل این تنش تحریم صادرات نفتی ایران از سوی دولت ترامپ، قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی، و هدف قرار گرفتن شش نفتکش در آب های دریای عمان در نزدیکی تنگه هرمز بود.

صبح پنجشنبه، ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن)، منابع نظامی آمریکا تایید کردند یک فروند پهپاد متعلق به فرماندهی مرکزی آمریکا - سنتکام - هنگام پرواز در حریم آب‌های بین‌المللی بر فراز تنگه هرمز با شلیک موشک زمین به هوا نیروهای ایرانی سرنگون شده است.

سنتکام همچنین تایید کرد که پهپاد ساقط شده از نوع آر-کی گلوبال هاک RQ-۴ Global Hawk متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده بوده است.

مقام های ایرانی بعدا گفتند که پیش از ساقط کردن این پهپاد بزرگ که ارزش آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رقم زده می شود چند بار هشدار داده بودند که از فضای ایران خارج شود.

 

 

###

  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.