سی ان ان: تهران رفتار دولت ترامپ را همخوان نمی داند

پرسش: فردریک پلتن خبرنگار شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان از تهران گزارش داد: آمریکا از یک سو تلاش دارد تا ایران را به سمت دیپلماسی و میز مذاکره بازگرداند اما از سوی دیگر «محمد جواد ظریف» عالی ترین دیپلمات این کشور را تهدید می کند، تهران رفتار دولت ترامپ را همخوان با یکدیگر ندانسته و کاخ سفید را فاقد عقلانیت و همچنین «جان بولتون» را یک تشنه به جنگ می داند.

سی ان ان امروز (چهارشنبه) گزارش داد: پس از آنکه ترامپ عالی‌ترین مقام ایران را مورد تحریم قرار داد و با پاسخ تهران و «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران مواجه شد، وی در دفتر کاخ سفید زمانی که از سوی خبرنگاران مورد پرسش قرار گرفت که آیا راهبرد خروجی در صورت وقوع جنگ با ایران وجود دارد، گفت: نیازی به استراتژی خروج (در برابر جنگ با ایران) ندارد.

به گزارش سی ان ان، ترامپ در سری توئیت های خود خواست تا ایران تهدیدهای او را جدی انگارد، اکنون سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران جنبه شخصی به خود گرفته است، یک روز پس از آنکه ترامپ ایران را مورد تحریم‌های جدید قرار داد، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بر کاخ سفید تاخت و این پرسش را مطرح کرد که چگونه است که با این اقدام (تحریم‌های جدید) همزمان آمریکا خواستار مذاکره می‌شود.

سی ان ان گزارش داد: ترامپ پس از اظهارات حسن روحانی در یک رشته توئیت به آن واکنش نشان داد.

فردریک پلتن خبرنگار سی ان ان از تهران در این باره گزارش داد: لحن بسیار شدیدی روز گذشته (سه شنبه) از تهران شنیده شد، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به تحریم آمریکا علیه رهبر عالی ایران و دیگر چهره‌های مهم کشور واکنش نشان داد و افزود که وی عقیده‌ای ندارد که تحریم‌های جدید تأثیری بر اقتصاد کشور داشته باشد.

خبرنگار سی ان ان در تهران گفت: اما رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که تحریم‌های جدید راه هرگونه مذاکره سیاسی را بسته و وی صحت عقلانیت کسانی که در کاخ سفید به سر می‌برند را زیر سئوال برد.

سی ان ان سپس به این بخش از سخنان حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اشاره کرد که گفته بود، در هیأت حاکمه آمریکا و در کاخ سفید یک سرخوردگی عجیب و یک سردرگمی بزرگ بوجود آمده است، این به خاطر سردرگمی بزرگ است. آنها دچار ناتوانی ذهنی شده‌اند، کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کار کند.

پلتن ادامه داد: سخنان حسن روحانی آنگاه با یک رشته توئیت دونالد ترامپ همراه شد.

 

** توئیت ترامپ

سی ان ان گزارش داد: ترامپ در یکی از توئیت های خود در واکنش به این سخنان نوشت که رهبران ایران معنای "خوبی" و "شفقت" را درک نمی‌کنند، که هرگز نداشتند؛ متأسفانه تنها زور را می‌فهمند که آمریکا قوی‌ترین قدرت نظامی در جهان است قدرتی که تنها در عرض دو سال گذشته برای آن ۱.۵ تریلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

سی ان ان آنگاه به توئیت دیگر ترامپ در قبال ایران اشاره کرد و افزود: ترامپ در این توئیت نوشت که مردم ایران به هیچ دلیلی در رنج هستند و رهبران آنها پول کشور را در صرف ترور می‌کند و آمریکا هرگز فراموش نمی‌کند که ایران از بمب‌های کنار جاده‌ای استفاده کرد که منجر به کشته شدن دو هزار آمریکایی و مجروح شدن شمار زیاد دیگری شد.

این رسانه تصویری آمریکایی در ادامه گزارش داد: ترامپ در توئیت سوم خود نوشت ایران امروز اظهاراتی بسیار عامی و توهین آمیز بیان کرد و نشاندهنده آن است که ایرانی‌ها واقعیت را درک نمی‌کنند، هرگونه حمله‌ای از سوی ایران با برخورد بزرگ و قوت مواجه خواهد شد، قوت یعنی قلع و قمع، جان کری و اوباما (دورانشان) تمام شد.

پلتن افزود: توئیت اخیر ترامپ برای ایران بسیار تهدید کننده بود که از واژه قلع و قمع استفاده کرد، اکنون نوعی بن بست نظامی بین دو کشور بوجود آمده است.

خبرنگار سی ان ان ادامه داد: مساله مهمی که از طرف ایران وجود دارد این است که آمریکا تلاش می‌کند تا تهران را به میز مذاکره و به دیپلماسی بازگرداند اما در همان حال دولت ترامپ اعلام می‌کند که عالی‌ترین دیپلمات این کشور محمد جواد ظریف را تحریم می‌کند، ایرانی‌ها می‌گویند این دو مقوله با هم نمی‌خواند، تهران جان بولتون را تشنه جنگ می‌داند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران سوم تیر ماه در توئیتی که شبکه تلویزیونی سی ان ان به آن اشاره کرد، نوشت: دونالد ترامپ که گفته بود ارتش آمریکا هیچ کاری در خلیج فارس ندارد، صددرصد درست گفته است، جمع کردن تمامی این نیروها همسو با منافع آمریکا و جهان است اما اکنون روشن شد که "تیم ب" نگران منافع آمریکا نیستند، آنها مخالف دیپلماسی و تشنه جنگ هستند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز گذشت در دیدار مدیران ارشد نظام سلامت کشور در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفته بود: اگر آمریکایی‌ها در مذاکره صادق هستند چرا همزمان وزیر خارجه را تحریم می‌کنند.

رئیس جمهوری ادامه داد: در هیأت حاکمه آمریکا در کاخ سفید یک سرخوردگی عجیب و یک سردرگمی بزرگ بوجود آمده است. سرخورده شدند چرا که هر جایی هر کار و اقدامی می‌کنند به نتیجه نمی رسند، آنها توقع داشتند که کشور را ظرف چند ماه به هم بریزند اما می‌بینند که مردم روز به روز محکم‌تر و مقاوم‌تر و خلاقانه تر حرکت می‌کنند.

روحانی افزود: آنها در همه داستان‌ها سرخورده شده بودند اخیراً سردرگم هم شده‌اند. اصلاً نمی‌دانند که چه کار باید انجام دهند. کارهای عجیب و غریبی می‌کنند، کارهایی که هیچ آدم عاقلی در تاریخ سیاسی دنیا حداقل من یاد ندارم، یا اگر هم بوده آنقدر کم بوده که در ذهن ما نیست.

وی اضافه کرد: این به خاطر سردرگمی بزرگ است. آنها دچار ناتوانی ذهنی شده‌اند. کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است و نمی‌داند چه کار کند. هر روز دچار یک مشکل شدند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.