پوتین: هر حمله احتمالی آمریکا به ایران به فاجعه در خاورمیانه می‌انجامد

پوتین که در سخنرانی تلویزیونی سالانه‌اش به سئوالات بینندگان پاسخ می‌داد، گفت محاسبه میزان خسارتی که در پی جنگ با ایران به بار خواهد آمد، بسیار دشوار است.

پرسش: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، می‌گوید هر گونه حمله نظامی احتمالی آمریکا به ایران به فاجعه‌ای برای خاورمیانه خواهد انجامید و باعث می‌شود که خشونت‌ها تشدید شود و ممکن است موجی از پناهجویان را به راه بیندازد.

پوتین گفت از نظر روسیه ایران کاملا به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است. رئیس جمهور روسیه همچنین تحریم‌های آمریکا علیه ایران را "بی مبنا" خواند.

پوتین که در سخنرانی تلویزیونی سالانه‌اش به سئوالات بینندگان پاسخ می‌داد، گفت محاسبه میزان خسارتی که در پی جنگ با ایران به بار خواهد آمد، بسیار دشوار است.

روسیه از جمله کشورهای امضاکننده برجام است که همچنان به این توافق متعهد است و برخلاف آمریکا، اصرار دارد که برجام به شکل فعلی اجرا شود.

از زمان خروج‌ یک‌جانبه آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران، دور تازه‌ای از تنش میان دو کشور آغاز شده که در روزهای اخیر به اوج رسیده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که فرمان خروج کشورش از برجام را امضا کرد، ادعا کرده که برجام توافق بدی بوده و اگر ایران با او مذاکره کند، توافق بهتری در انتظارش خواهد بود.

این سخنان ترامپ همواره از سوی مقام‌های ایرانی رد شده است. موضع ایران این است که دو کشور در پی سالها مذاکره به توافق رسیدند و این توافق توسط متحدان آمریکا و همچنین باقی اعضای دایمی شورای امنیت امضا شده است. همچنین شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور قطعنامه‌ای، برجام را تایید کرده و بر اساس قوانین بین‌المللی، این یک توافق لازم‌الاجراست.

آخرین دور تنش میان دو کشور از جایی اوج گرفت که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، چند روز بعد از دیدار با دونالد ترامپ، پیامش را برای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب آورد.

اما رهبر انقلاب به سرعت این پیام را رد کرد و اعلام کرد حاضر نیست با دونالد ترامپ، وارد مکالمه شود.

در همان ساعات به دو نفتکش که هر دو محموله‌های نفتی مرتبط با ژاپن را حمل می‌کردند، در دریای عمان حمله شد.

آمریکا اعلام کرده که ایران، عامل این حمله است. اما ایران این اتهام را رد کرده و حمله به نقتکش‌ها را "مشکوک" توصیف کرده است.

از آن روز یک سری اقدامات بیشتر موجب شد تا تنش همچنان افزایش یابد. آخرین نمونه، شلیک نیروهای سپاه پاسداران به یک پهپاد تجسسی آمریکا در تنگه هرمز است.

این نخستین بار نیست که روسیه درباره احتمال وقوع جنگ میان آمریکا و ایران هشدار می‌دهد.

روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) ، روسیه از آمریکا خواست به اقداماتی که "تلاش‌ آگاهانه برای تحریک ایران به جنگ" خوانده، پایان دهد و از اعزام نیروی نظامی بیشتر به خاور میانه خودداری کند.

چین هم با دعوت آمریکا، ایران و دیگر کشورهای درگیر در تنش‌های خاورمیانه به خویشتنداری، از تهران خواسته است که توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را "به همین سادگی رها نکند".

سرگئی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که مسکو بارها به آمریکا و متحدان منطقه‌ایش درباره "بالا بردن بی‌ملاحظه و بی‌مسئولیت تنش در منطقه‌ای در حال انفجار" هشدار داده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.