هوک:آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست؛ ایران در 11سپتامبر دخالت نداشت،تعیین آینده ایران به دست مردم آن

برایان هوک درعین حال با دفاع از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق اتمی با ایران گفت: از سال ۲۰۱۴ و در همان زمان که توافق اتمی در جریان بود، بودجه نظامی ایران همین طور تا سال ۲۰۱۷ بیشتر شد. از زمان بازگشت تحریم‌ها، یک سال بودجه نظامی ایران هفت درصد و سال بعد ۱۰ درصد بودجه نظامی ایران کم شده است.

پرسش:نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در نشست یک کمیته فرعی مجلس نمایندگان طی سخنانی بی سابقه ملامی در مورد ایران، احتمال دخالت ایران در حملات یازدهم سپتامبر۲۰۰۱ را رد کرد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید،نمایندگان برایان هوک را تحت فشار قرار دادند تا اذعان کند که ایران نقشی در حملات یازدهم سپتامبر۲۰۰۱ نداشته است.

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران از اظهار نظر در خصوص حق دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در صدور فرمان حمله به ایران خودداری کرد.

برایان هوک گفت، من کارشناس «قانون اختیارات جنگ» نیستم. من تنها می توانم به شما بگویم آنچه که ما آنچه انجام خواهیم داد، قانونی خواهد بود.

براد شرمن، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از برایان هوک پرسید، آیا ایران مسئول مرگ آمریکایی‌ها در حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ است؟

آقای هوک پاسخ داد: «نه»

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران با این حال تصریح کرد، آنچه که ارتش ایالات متحده در قبال ایران انجام دهد، اقدامی دفاعی خواهد بود و « صحبتی از اقدام تهاجمی نیست.»

در حملات القاعده به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، هزاران نفر کشته و زخمی شدند.به دنبال این حمله، کنگره به جرج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا مجوز لازم را برای استفاده از «نیروی نظامی علیه تروریست ها» در افغانستان را داد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، دولت‌های بعدی آمریکا، از این قانون به مثابه مجوزی برای حضور نظامی در کشورهایی مانند یمن استفاده کرده اند.

«برایان هوک»،‌ نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در جریان جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت: آینده ایران را مردم آن تعیین خواهند کرد. او افزود: دولت آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و اقدام‌هایی که انجام می‌دهد، همه دفاعی است.

این جلسه روز چهارشنبه ۲۹ خرداد از سوی کمیته فرعی امور خاورمیانه، شمال آفریقا تروریسم بین‌المللی برای بررسی سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران برگزار شد.

«تد دویتچ» رئیس این جلسه و نماینده دموکرات از ایالت فلوریدا گفت: ایران مشغول برهم ریختن اوضاع خاورمیانه است،‌ آمریکایی‌های ایرانی تبار را به زندان می‌اندازد مانند سیامک و باقر نمازی و از جمله سرنوشت باب لوینسون. همه باور داریم رفتار ایران غیرقابل قبول است. بحث در این‌جا در مورد سیاست خارجی دولت، شکل اجرا و اهداف آن است.

«جو ویلسون» نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی در جریان این جلسه گفت: سیاست آمریکا باعث نشده ایران به بزرگترین حامی تروریسم جهان تبدیل شود. این رفتار ایران در راستای برهم‌زنندگی‌هایی است که همواره آن را نشان داده است. ایران به توافق اتمی رسید ولی به جای این که به سمت بهبود اوضاع برود، شروع به هزینه گذاشتن در خاورمیانه و حمایت از بشار اسد کرد.

«برایان هوک» در جریان این جلسه گفت: دولت فعلی با دو هدف کمپین فشار بر ایران را دنبال کرد: این که بودجه برای فعالیت‌های برهم‌زننده‌‌اش نداشته باشد و دوم این که به میز مذاکره بازگردد. پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو به وضوح گفته‌اند خواهان گفت‌وگو با ایران هستند و هیچ‌کس مخالف رسیدن به توافقی جامع نیست. برنامه اتمی، موشکی، حمایت تسلیحاتی و مالی از تروریسم و دستگیری شهروندان آمریکایی چهار هدفی است که ما در سیاست خارجی و در مورد ایران، برنامه خود را بنا کرده‌ایم.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران افزود: در یمن، ایران کارش به ایجاد یک بحران انسانی منتهی شده است. در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای ایجاد عملیات ترور و تهدید اسرائیل است. فشار ما، برای بازگرداندن این کارهای ایران است. امروز نیروهای شیعه در سوریه می‌گویند دیگر بودجه ندارند. در لبنان حزب‌الله به طور عمومی درخواست کمک از مردم کرده است.

برایان هوک درعین حال با دفاع از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق اتمی با ایران گفت: از سال ۲۰۱۴ و در همان زمان که توافق اتمی در جریان بود، بودجه نظامی ایران همین طور تا سال ۲۰۱۷ بیشتر شد. از زمان بازگشت تحریم‌ها، یک سال بودجه نظامی ایران هفت درصد و سال بعد ۱۰ درصد بودجه نظامی ایران کم شده است. کمپین فشار حداکثری ما دارد جواب می‌دهد. ولی ایران دیپلماسی را با دیپلماسی جواب نداده و با ترور، خشونت و زیاده‌خوایی پاسخ داده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.