وزیر نفت: نمی توانیم به نام ایران نفت بفروشیم

ایالات متحده یکی از اهداف خود را به صفر رساندن درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی اعلام کرده اما حسن روحانی رئیس جمهور گفته در این دوره با افتخار تحریم های آمریکا را دور می زند.

پرسش:بیژن نامدار زنگنه وزیر نف گفته است که پس از تحریم هایی که دولت دونالد ترامپ به اجرا گذاشته "اکنون نمی توانیم به اسم ایران نفت صادر کنیم".

زنگنه گفته "شرایط امروز از دوران جنگ سخت تر است، زیرا زمان جنگ مشکلی در صادرات نفت نداشتیم و تنها صدام واحدهای ما را هدف قرار می داد، ضمن آنکه پول نفت را می گرفتیم اما الان این فرایند به سختی انجام می شود".

ایالات متحده آمریکا سال گذشته از توافق هسته ای با ایران خارج شد و اعلام کرد همه تحریم ها را مجددا علیه جمهوری اسلامی اعمال می کند. شش ماه پس از این، تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته شد اما ایالات متحده به چند کشور اجازه داده بود همچنان از ایران نفت وارد کنند. این مجوزها در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای تمدید نشد.

در حال حاضر نفت خام ایران، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و مبادلات بانکی مرتبط با آن تحریم است. از زمان شروع مجدد تحریم های نفتی، صادرات نفت ایران از حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون رسیده است.

وزیر نفت گفته است "شرایط بسیار دشوار و سخت شده است، اما چون دود و آتش و خون نیست خیلی حس نمی شود که جنگ است". او پیشتر گفته بود آمریکا در تحریم های هوشمند به "بلوغ شیطانی" رسیده است.

زنگنه گفته "انشالله خداوند کمک کند تا از این شرایط عبور کنیم اگر داخل درست باشد، می توان خارج را کاری کرد".

وزیر نفت گفته در این کشور "نسل مدیران میانی و ارشد که برای خدا کار کنند و فقط به فکر پر کردن جیب خودشان نباشند در حال انقراض است".

ایران که به شدت وابسته به درآمدهای نفتی است  اعلام کرده که علیرغم تحریم شدیدی که علیه صادرات نفت این کشور برقرار شده تلاش می کند نفت خود را از راه های غیررسمی به فروش برساند.

دولت دونالد ترامپ که به طور غیرقانونی از برجام خارج شده گفته است با هدف تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران "فشار حداکثری" به این کشور وارد خواهد کرد.

ایالات متحده یکی از اهداف خود را به صفر رساندن درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی اعلام کرده اما حسن روحانی رئیس جمهور گفته در این دوره "با افتخار" تحریم های آمریکا را دور می زند.

 

 

###

  •  
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.