وزیر خارجه آلمان:ویدئوی آمریکا برای متهم کردن ایران درباره حمله به نفت‌کش‌هاکافی نیست

ا این حال یوتاکا کاتادا،مدیرعامل شرکت ژاپنی کوکوکا سانگیو، روز جمعه گفت در جریان حملات روز پنجشنبه در آبهای دریای عمان دو «شی پرنده» به نفتکش این شرکت آسیب وارد کرده‌اند.

پرسش:وزیر خارجه آلمان در واکنشی متفاوت از همتای انگلیسی خود گفت که ویدئوی منتشر شده از سوی آمریکا، برای اثبات نقش داشتن جمهوری اسلامی در حمله به دو نفتکش در دریای عمان کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هایکو ماس در سفر به نروژ گفت: «این ویدئو کافی نیست. ما می توانیم آنچه در این ویدئو نمایش داده می‌شود را درک کنیم اما برای قضاوت نهایی کافی نیست».

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس، اما در موضعی متفاوت با همتای آلمانی خود گفته است که «دلیلی نداریم که برداشت آمریکا را باور نکنیم.»

نیروی دریایی آمریکا پنج‌شنبه شب ویدئویی را منتشر کرد که بر اساس آنچه ظاهرا نشان می‌دهد، مدعی شد در ساعت ۴:۱۰ بعدازظهر پنج‌شنبه به وقت محلی، یک قایق گشتی سپاه پاسداران به کشتی آسیب‌دیده «کوکو‌کا کاریجس» نزدیک شده و یک «مین عمل‌نکرده را از بدنه این نفتکش‌ جدا کرد».

با این حال یوتاکا کاتادا،مدیرعامل شرکت ژاپنی کوکوکا سانگیو، روز جمعه گفت در جریان حملات روز پنجشنبه در آبهای دریای عمان دو «شی پرنده» به نفتکش این شرکت آسیب وارد کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور و تعداد دیگری از مقام‌های آمریکا حملات روز پنج‌شنبه در دریای عمان را به ایران نسبت داده‌اند اما مقام‌های کشورمان این اتهام را رد کرده و در مقابل، آمریکا و برخی متحدانش را به «اظهارات فتنه‌جویانه» متهم کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل شامگاه پنج‌شنبه، ۲۳ خرداد، به درخواست آمریکا برای بررسی موضوع حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد و آن‌ طور که نماینده کویت، رئیس دوره‌ای این شورا، پس از جلسه به خبرنگاران گفت، اعضای شورا حمله به دو نفتکش را محکوم کردند و خواستار تحقیقات کامل و بی‌طرفانه در این زمینه شدند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.