افغانستان خواستار نقش ایران در مذاکرات صلح شد

پرسش: محمد اشرف غنی در دیدار با حسن روحانی خواستار نقش پر رنگ ایران در مذاکرات صلح افغانستان شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، دفتر ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد روسای جمهور ایران و افغانستان در حاشیه اجلاس شانگهای با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار سران دو کشور در خصوص گسترش همکاری‌های مشترک، اجماع منطقه ای در زمینه صلح افغانستان، پروسه صلح به محوریت کابل بحث و تبادل نظر و بر تسریع کار کمیته‌های مشترک دو کشور تاکید کردند.

بر اساس این اطلاعیه، اشرف غنی در این دیدار با تاکید بر اهمیت جایگاه و نقش ایران در منطقه گفت: افغانستان خواهان توسعه همکاری ها با تهران در همه زمینه ها می باشد.

وی تصریح کرد: ما خواهان نقش پر رنگ ایران در مذاکرات صلح افغانستان هستیم و موضوع مواد مخدر نیز از جمله موضوعاتی است که باید در چارچوب مذاکرات دوجانبه و بین المللی پیگیری شود.

رئیس جمهور افغانستان اظهار داشت: تهران و کابل باید با مشارکت یکدیگر علیه قاچاق مواد مخدر، افراط گرایی و تروریسم مبارزه کنند.

وی تاکید کرد: هرگز اجازه نخواهیم داد از خاک افغانستان علیه ایران استفاده شود.

به گزارش دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور ایران نیز در این دیدار گفت که مناسبات دوستانه کشورش بر منافع ملت‌ها و دولت‌های دو کشور، اصول بین‌المللی و دولت با دولت استوار است.

روحانی افزود: ایران با محوریت دولت افغانستان برای هرگونه کمک در پروسه صلح آماده است.

وی در رابطه با مشکل قاچاق مواد مخدر نیز گفت که در این خصوص با دولت افغانستان مشترکا عمل خواهند کرد.

رییس جمهور ایران اظهار داشت: بندر چابهار از نگاه اقتصادی برای ایران، افغانستان و هند مهم می‌باشد و برای توسعه آن کار مشترک خواهیم کرد.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.