کارشناس آلمانی: رویکرد بولتون و پمپئو، سیاست آمریکا را به بن بست کشانده است

پرسش: یک کارشناس مسائل خاورمیانه با هشدار در مورد پیامدهای اقدام نسنجیده آمریکا در خصوص ایران تاکید کرد که اطرافیان ترامپ، سیاست وی را به بن بست کشانده اند.

پروفسور «راینهارد شولتزه» محقق و استاد دانشگاه برن در گفتگو با شبکه ZDF آلمان با بیان اینکه حملات اخیر به کشتی های نفتکش در دریای عمان اوضاع منطقه را متشنج تر کرده گفت: دولت ترامپ تلاش می کند با فشارهای نظامی به ایران، این کشور را به انجام مذاکره وادارد.

وی از اینکه «اطلاعات» به عنوان گروگانی در دست مقامات غرب برای اجرای مقاصد سیاسی و نظامی تبدیل شده است، انتقاد کرد و افزود: آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و حتی ایران به خوبی می دانند که در پس این حملات چه کسی قرار دارد، اما نکته تامل برانگیز این است که اطلاعات مربوط به این اتفاق، به دلایل راهبردی مخفی نگاه داشته شده و در زمان نیاز به صورت دستکاری شده ارائه می شود.

شولتزه تاکید کرد که دستکاری اطلاعات و ارائه اطلاعات غلط پیش از این نیز از سوی آمریکایی ها در حمله به عراق انجام گرفته است؛ در فوریه ۲۰۰۳ «کالین پاول» وزیر خارجه وقت آمریکا اسنادی را مبنی بر وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد که توجیه کننده حمله آمریکایی ها به این کشور بود.

به گفته این کارشناس آلمانی، تفاوت اسنادی که اکنون ادعای دست داشتن ایران در حمله به نفتکش ها در آنها مطرح شده با اسناد مربوط به عراق، این است که اکنون، تنها جنگ طلبان آمریکایی هستند که می کوشند با دستاویز قرار دادن هر چیزی، اقدامی نظامی علیه ایران ترتیب داده و سیستم سیاسی این کشور را تغییر دهند.

وی در بخش دیگری از مصاحبه با شبکه ZDF آلمان به حمله آمریکا به سوریه در آوریل ۲۰۱۷ اشاره کرد که طی آن دولت ترامپ با حمله ای موشکی به پایگاه های نظامی سوریه، آن را اقدامی تلافی جویانه به حمله شیمیایی ادعایی توسط ارتش سوریه به مخالفان عنوان کرد.

شولتزه با این حال هشدار داد که هر چند جنگ طلبان نومحافظه کار در آمریکا قصد تکرار این سناریو در مورد ایران را نیز دارند، با این حال ایران با سوریه متفاوت است و ممکن است واکنش این کشور و اقدام انتقامجویانه آن علیه آمریکایی ها و منافعشان در منطقه هزینه های بسیاری به بار آورد.

استاد دانشگاه برن سوئیس همچنین حضور افرادی مانند «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که در جنگ ۲۰۰۳ عراق نقشی فعال ایفا کرد و نیز «مایک پمپئو» وزیر خارجه کنونی که زمانی ریاست سازمان جاسوسی آمریکا را عهده دار بوده، را در رویکرد خصمانه ترامپ علیه ایران موثر دانست.

به گفته وی بولتون و پمپئو با رویکرد متضاد ضد مداخله و در عین مداخله آمیز خود ترامپ را به بن بستی کشانده اند که خروج از آن برای وی بسیار دشوار شده است.

وی با اذعان به غیرقابل اعتماد بودن رئیس جمهوری آمریکا یادآور شد که ترامپ می تواند همزمان با مذاکره، دستور بمباران کشور مورد گفتگو را نیز صادر کند.

گفتنی است دو فروند کشتی نفتکش در دریای عمان روز پنجشنبه ۲۳ خرداد هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند. اولین شناور ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح پنجشنبه در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک ایران دچار حادثه شد و یک ساعت بعد، نفتکش دوم در فاصله ۲۸ مایلی این بندر دچار حریق شد. یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از عربستان سعودی راهی سنگاپور بود.

در پی این حادثه، ستاد مرکزی فرماندهی ایالات متحده (سنتکام) ویدیویی منتشر کرده و مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران در عملیات علیه دو نفتکشی که در دریای عمان دچار سانحه شدند، دست دارد.

در واکنش به این ادعا رسانه ها گزارش دادند با اینکه از بررسی ویدیوی منتشرشده نمی‌توان به نتیجه قطعی رسید و عامل اصلی حمله به دو نفتکش را تعیین کرد، اما آمریکا قصد دارد از این فرصت بهره‌برداری کند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.