ژاپن تودی: شینزو آبه میانجیگری بی طرف است

پرسش: روزنامه ژاپن تودی در گزارشی با اشاره به سفر دو روزه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران نوشت نخست وزیر ژاپن بر خلاف بسیاری از گمانه زنی ها به عنوان یک میانجیگر کاملا بی طرف به ایران سفر کرده است.

این روزنامه روز چهارشنبه در مطلبی خاطر نشان کرد: تعدادی بر این باورند که نخست وزیر ژاپن با شماری از توصیه‌ها و پیشنهادهای آمریکا و یا حامل پیام دونالد ترامپ رئیس جمهور آن کشور، راهی ایران شده است در صورتی که چنین موضوعاتی صحت ندارد.

گزارش ادامه می‌دهد او هرگز فهرستی از خواسته‌ها و تقاضاها را به مقام‌های ایرانی نخواهد داد و حامل هیچ پیامی هم از سوی واشنگتن نیست بلکه به عنوان یک میانجیگر بی طرف این سفر را انجام داده است.

نشریه تاکید کرده است آبه می‌خواهد سیاست ژاپن را به اطلاع مقام‌های ایرانی برساند او کاملاً بی طرف خواهد بود ژاپن هرگز درگیر تضادهای سیاسی و یا مذهبی با کشورهای خاورمیانه نبوده است و برای همین این دیدار می‌تواند پربارتر و با ارزش تر باشد.

گزارش نوشته است برای همین زمانی که نخست وزیر با این روش و راهبرد با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کند، مذاکرات بسیار مفید خواهد بود زیرا آبه به عنوان یک بازیگر فعال، برای رفع تنش‌ها تلاش می‌کند و وابستگی به طرف خاصی ندارد.

ژاپن تودی نوشت که آبه می‌خواهد به هر شکل کاری کند که تنش‌ها در منطقه فروکش کند او با طرفین رایزنی می‌کند و اقدامات دیپلماتیک صورت داده است نخست وزیر به دنبال اجرای یک راهبرد فعال سیاسی و مثبت است تلاشی که بتواند نتیجه اش برون رفت از وضعیت فعلی باشد.

نشریه اضافه کرد البته گفته شده است که او به دلیل اینکه با ترامپ در ماه می (اوایل خرداد) دیدار کرده حامل پیامی از سوی او برای ایران است اما چنین موضوعی مطرح نیست قرار است طرفین در ملاقات‌های خود در تهران بخش‌های مختلف روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی را مورد مشورت قرار دهند.

این نشریه می‌نویسد که نخست وزیر ژاپن همزمان به دنبال احیای سیاست فعالی از سوی این کشور است آبه پیشتر در مورد کره شمالی و روسیه توفیقی نداشته است و برای همین به دنبال اقداماتی است که بتواند دیپلماسی فعال منطقه‌ای و بین المللی دولت وی را نشان دهد.

ژاپن تودی تصریح کرد به هر صورت صرف اقدامات دیپلماتیک مهم است نباید غیر واقع بین باشیم اینطور نیست که یک سفر خیلی سریع نتیجه بدهد اما دیپلماسی همیشه برای کاستن از تنش‌ها مفید فایده بوده است.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن ساعتی پیش در صدر یک هیأت سیاسی و دیپلماتیک برای دیدار و گفت و گو با مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران، وارد تهران شد.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.