توزیع کود شیمیایی برای محصولات کشت بهاره

پرسش:مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: زمان کوددهی به مزارع گندم به اتمام رسیده و اکنون زمان کوددهی به محصولات کشت بهاره است که طبق تقاضای کشاورزان توزیع می‌شود.

حسین عامری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تخصیص کود شیمیایی بر اساس سطح زیر کشت و توصیه‌های مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور صورت گرفته و بر این اساس بین شهرستان‌ها توزیع شده است.

وی افزود: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها لیست کشاورزان مشمول را در اختیار عوامل خرید کود استان که متشکل از بخش خصوصی و تعاونی است قرار داده و کشاورزان با مراجه به عوامل مذکور، کود شیمیایی مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند.

عامری با بیان اینکه کود شیمیایی مورد نیاز استان، تأمین شده است، خاطرنشان کرد: مشکلی از این بابت نبوده و کشاورزان، نگران نباشند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در پاسخ به اینکه آیا بارندگی‌های ابتدای سال، تأثیری در روند مصرف کود و کاهش نیاز به آن داشته یا نه، گفت: کوددهی به افزایش بارندگی ربطی نداشته و نیاز گیاه به تغدیه باید برطرف شود.

وی خاطرنشان کرد: در برخی مواقع حتی ممکن است افزایش بارندگی، نیاز مزرعه به کود را افزایش دهد چرا که تشدید بارندگی موجب شسته شدن کودها به‌ویژه در اراضی دیم شده و نیاز به کوددهی مجدد می‌شود که بر این اساس، مصرف کود را افزایش می‌دهد.

عامری اظهار داشت: شرکت‌های خدماتی کشاورزی متعلق به بخش خصوصی بوده و تحت نظارت سازمان جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند و تعدادی از این شرکت‌ها عامل توزیع کود شیمیایی نیز هستند.

وی افزود: کشاورزان توجه داشته باشند که نرخ کودها در تمام مناطق استان، یکسان بوده و کود به نرخ آزاد وجود ندارد.

عامری خاطرنشان کرد: مجموع سطح زیر کشت استان، ۴۴۰ هزار هکتار است که ۳۳۰ هزار هکتار، دیم و ۱۱۰ هزار هکتار نیز آبی و شامل مواد غذایی مانند گندم، کلزا و لوبیا است.

وی تصریح کرد: تمام این محصولات بیش از نیاز استان تولید شده و نیازی به خرید از سایر استان‌ها وجود ندارد.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.